9 علت کم رنگ چاپ کردن پرینتر پس از شارژ کارتریج

9 علت کم رنگ چاپ کردن پرینتر پس از شارژ کارتریج

کم رنگ چاپ کردن پرینتر یکی از مشکلات بسیار رایج است که برای هر پرینتر با هر مدل یا برندی اتفاق می‌افتد. اغلب پس از به وجود آمدن این مشکل، اولین راهی که به نظر کاربران می‌رسد، شارژ مجدد کارتریج پرینتر است. شارژ کارتریج کاملا تخصصی بوده و انجام نادرست آن علاوه بر خرابی کارتریج می‌تواند موجب صدمات جدی و جبران ناپذیری به پرینتر شود. در این مقاله قصد داریم به بحث در مورد کم رنگ چاپ کردن پرینتر پس از شارژ کارتریج و دلایل آن بپردازیم پس با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

دلایل کم رنگ چاپ کردن پرینتر پس از شارژ کارتریج

اگر با مشکل کم رنگ چاپ کردن پرینتر پس از شارژ کارتریج روبه‌رو هستید. ابتدا باید قسمت‌های مختلف کارتریج و پرینتر را بررسی کنید تا علت مشکل را پیدا کنید سپس برای رفع مشکل اقدام کنید. گاهی اوقات مشکل دستگاه جدی نیست و با چند ترفند ساده برطرف می‌شود؛ ولی در برخی اوقات باید مشکل توسط یک تعمیرکار متخصص بررسی و رفع شود. در ادامه با دلایل مختلف این مشکل آشنا می‌شویم:

کم رنگ چاپ کردن پرینتر پس از شارژ کارتریج
کم رنگ چاپ کردن پرینتر پس از شارژ کارتریج

استفاده از تونر بی‌کیفیت

اولین و مهم‌ترین دلیلی که موجب کم رنگ چاپ کردن پرینتر پس از شارژ کارتریج می‌شود، استفاده از تونر بی‌کیفیت یا تاریخ مصرف گذشته است. بسیاری از افراد سودجو برای پایین آوردن هزینه خود، اقدام به خرید تونرهای بی‌کیفیت یا تاریخ گذشته می‌کنند. البته برخی از تولیدکنندگان، مدت زمان مشخصی برای مصرف کارتریج بیان نمی‌کنند؛ اما این بدان معنا نیست که این تونر عمر نامحدود دارند. بلکه در گذر زمان و شرایط نگهداری نامناسب کیفیت تونر پایین می‌آید و اصطلاحا تونر فاسد می‌شود.

با توجه به این نکته حتی اگر تاریخ انقضا روی تونر و کارتریج ثبت نشده باشد اما کیفیت آن‌ها در زمان خرید کاملا مشخص است. تونر بی‌کیفیت علاوه بر کم رنگ چاپ کردن اسناد، ممکن است منجر به خرابی سایر قطعات پرینتر شود.

استفاده از تونر بی کیفیت
استفاده از تونر بی کیفیت

خراب شدن درام کارتریج

یکی دیگر از دلایل کم رنگ چاپ کردن پرینتر پس از شارژ کارتریج، خراب شدن درام کارتریج است. درام کارتریج میله‌ای آبی یا سبز رنگ است که وظیفه انتقال و چاپ اطلاعات از پرینتر به کاغذ را برعهده دارد.

این قطعه بسیار حساس است و در صورتی‌که روی آن خط و خش بیافتد یا مشکلی پیدا کند، کیفیت چاپ پایین می‌آید. اگر درام به مشکل خورده باشد، باید در زمان شارژ تعویض شود. با توجه به این موضوع اگر تعویض آن انجام نشود می‌تواند موجب کم رنگ چاپ کردن پرینتر پس از شارژ کارتریج شود.

محصولات مرتبط 9 علت کم رنگ چاپ کردن پرینتر پس از شارژ کارتریج

خراب شدن دکتر بلید کارتریج

یکی دیگر از عواملی که موجب کم رنگ چاپ کردن پرینتر پس از شارژ کارتریج می‌شود، خراب شدن دکتر بلید کارتریج است. این قطعه وظیفه دارد تونرهای روی درام را تمیز کند. چنانچه قطعه دکتر بلید دچار خرابی شود، پودر روی درام به درستی تمیز نمی‌شود. در نتیجه کاغذ چاپ شده کم رنگ یا سیاه می‌شود.

قطعات داخلی کارتریج
قطعات داخلی کارتریج

برای تعمیر یا تعویض این قطعه از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید که از قطعات باکیفیت استفاده کند. زیرا در غیر این‌صورت ممکن است قطعات بی‌کیفیت استفاده شده و مجدد مشکلات جدید برای کارتریج به وجود آید.

خراب شدن غلتک فوم در کارتریج

یکی از قطعاتی که خرابی یا کثیف شدن آن در کیفیت چاپ تاثیرگذار است، غلتک فوم است. پس اگر کارتریج پس از شارژ شدن کم رنگ پرینت می‌گیرد، ممکن است غلتک فوم کثیف بوده و در زمان شارژ تمیز نشده باشد. پس برای از بین بردن مشکل باید غلتک را با دستمال و محلول مخصوص تمیز کنید یا از یک تعمیرکار برای تعمیر پرینتر کمک بگیرید.

اگر پس از عوض کردن درام و غلتک مشکل کم رنگ پرینت گرفتن کارتریج، همچنان برقرار است یعنی کارتریج با مواد بی‌کیفیت شارژ شده است.

خراب شدن رول مگنت کارتریج

از دیگر عوامل کم رنگ چاپ کردن پرینتر پس از شارژ کارتریج، خراب شدن قطعه رول مگنت در کارتریج است. این قطعه، در زمان چاپ، تونر را به خود جذب می‌کند و آن را از مگنت به درام انتقال می‌دهد تا فرآیند چاپ تکمیل شود.

چنانچه روی سطح رول مگنت، خش‌دار شود یا تونر جمع شود، کیفیت چاپ تحت تاثیر قرار می‌گیرد و پرینتر کم رنگ چاپ می‌کند.

استفاده از کاغذ بی‌کیفیت

اگر پس از شارژ کارتریج خود، کاغذ مصرفی را نیز تغییر داده‌‎اید، ممکن است علت کم رنگ چاپ کردن پرینتر شما این مسئله باشد. برای مطمئن شدن از این موضوع بهترین کار این است که با توجه به نوع سند خود از یک کاغذ باکیفیت استفاده کنید که با دستگاه شما سازگار باشد. در بسیاری از مواقع با تعویض کاغذ مصرفی این مشکل برطرف می‌شود.

استفاده از کاغذ بی‌کیفیت
استفاده از کاغذ بی‌کیفیت

تعداد دفعات شارژ کارتریج

گاهی علت کم رنگ چاپ کردن پرینتر پس از شارژ کارتریج، تعداد دفعات شارژ شدن کارتریج است. اغلب کارتریج‌های اصل بین 3 تا 5 مرتبه و کارتریج های طرح حدود 3 مرتبه قابلیت شارژ دارند و پس از هر بار شارژ ممکن است کیفیت کارتریج تا 20 درصد کاهش پیدا کند. در نتیجه پس از این تعداد شارژ دیگر کارتریج کیفیت مطلوب ندارد و شارژ آن مقرون به صرفه نیست، حتی می‌تواند موجب خرابی پرینتر شده و هزینه گزافی برای کاربر پرینتر داشته باشد. پس بهتر است کارتریج جدید خریداری کنید.

تنظیمات نادرست پرینتر

از دلایل دیگری که می‌تواند منجر به کم رنگ چاپ کردن پرینتر پس از شارژ کارتریج باشد، تنظیمات نادرست پرینتر در زمان چاپ است.

این حالت بیشتر روی پرینترهای برند HP اتفاق می‌افتد؛ یعنی در زمان چاپ، پرینتر روی حالت Economy قرار می‌گیرد. برای بررسی و غیر فعال کردن این تنظیمات می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

  1. فایلی که می‌خواهید پرینت بگیرید را باز کنید.
  2. از قسمت File گزینهPrint را انتخاب کنید.
  3. از بین گزینه‌های موجود عبارت Printer Properties یا Preferences  را انتخاب کنید.
  4. حال در پنجره باز شده روی عبارت Paper/Quality کلیک کنید.
  5. در این زمان می‌توانید گزینه EconoMode را مشاهده و آن را غیر فعال کنید.

تنظیم نبودن رنگ دستگاه

گاهی ممکن است به علت بهم خوردن تنظیمات پرینتر، پس از شارژ کارتریج، پرینتر کم رنگ چاپ کند. برای بررسی این مسئله باید با توجه به مدل دستگاه وارد تنظیمات آن شوید و مقدار وضوح تصویر را روی حالت استاندارد قرار دهید.

البته با توجه به برند و مدل دستگاه این تنظیمات مختلف است. پیشنهاد می‌کنیم برای تنظیم کردن رنگ پرینتر از دفترچه راهنمای دستگاه استفاده کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم 9 علت‌ کم رنگ چاپ کردن پرینتر پس از شارژ کارتریج را بیان کنیم. برای اطلاعات بیشتر برای شارژ کارتریج پرینترتان و همچنین خرید کارتریج لیزری اچ پی و یا خرید کارتریج لیزری کانن می‌توانید با کارشناسان ما در دیجی کارتریج تماس و یا از طریق سایت با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید