راه‌های جذاب برای برندسازی و تقویت برند خود

راه‌های جذاب برای برندسازی و تقویت برند خود

در دنیای پررقابت امروز، برای جذب توجه مخاطبان و دیده شدن، برندسازی امری حیاتی است. برندینگ به عنوان یکی از بهترین راه‌ها برای برنده شدن و بقا در بازارهای پر رقابت تلقی می‌شود. اما برندسازی ایده‌آل، بیشتر از انتخاب یک نام و طراحی یک لوگو است. باید فهمید که این فرآیند نیازمند یک استراتژی بلندمدت و تفکر دقیق است.

آشنایی با مفهموم برند

برند، تصوری است که مشتریان از کسب و کار شما دارند. به عبارتی برند شما همان چیزی است که مردم درباره شما حرف می‌زنند و در حقیقت شهرت شماست. در جهان کنونی، یک برند موفق باید در تمامی زیرساخت‌ها از فضاهای فروشگاهی و دفاتر شرکت، بسته‌بندی‌ها، گارانتی‌نامه‌های رسمی، نمادها و نشانه‌ها، وب‌سایت و تبلیغات آنلاین، تولید محتوا، فروش و خدمات به مشتریان، راه‌های مداوم برقراری ارتباط با مشتریان و ایجاد تجربه مثبت برای آن‌ها حضور داشته باشد.

در‌صورتی که همچنان بر این باورید که برندسازی کاری آسان است، باید بدانید که این فرآیند نیازمند زمان و تلاش مداوم است. ایجاد یک برند فراتر از یک پروژه یک‌شبه یا چندماهه است؛ اما پیگیری دائمی شما به برقراری روابط بلندمدت با مشتریان منجر خواهد شد. این روابط بلندمدت به افزایش پایدار فروش، جذب پروژه‌های بیشتر، تبلیغات اثرگذار از طریق دهان به دهان مشتریان فعلی و معرفی مشتریان جدید توسط آن‌ها و حمایت جامعه از محصولات و خدمات شما منجر خواهد شد.

آشنایی با مفهموم برند
آشنایی با مفهموم برند

چرا برندسازی حائز اهمیت است؟

برند یک جنبه حیاتی برای هر کسب و کار است؛ چرا که تصویر برند تجاری شما عینا نمایانگر شهرت و شناخت کسب و کار شماست. وقتی که شما یک کسب و کار کوچک را مدیریت می‌کنید، امکان ارتباط مستقیم با همه مشتریان پتانسیل در بازار هدف خود را ندارید. بهتر است به نام تجاری فرصت داده شود که به تنهایی سخن بگوید و با زوایای مختلف، مشتریان با آن ارتباط برقرار کنند. افزایش آگاهی از نام برند شما به طور تدریجی و به مرور زمان ایجاد خواهد شد.

احتمال دارد مشتریان در جستجوهای آنلاین با برند شما آشنا شوند، آن را در فروشگاه‌ها ببینند یا از دوستان و خانواده‌شان درباره محصولات شما شنوند. استراتژی برند به شما کمک می‌کند تا در تمام این زمینه‌ها به درک صحیحی از محصولات و خدمات خود برسید.

چگونه برند را شخصی کنیم؟

در هر فرصتی، سایت و فضای مجازی را برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود به کار ببرید، به ویژه اگر در حال برندسازی شخصی هستید. هنگامی که شخصی سوالی مطرح کند، به‌سرعت و با احترام به او پاسخ دهید و در راهنمایی او موثر باشید.

علاوه بر این، همواره به مخاطبان خود اجازه دهید تا نظرات و پیشنهادات خود را با شما به اشتراک بگذارند. حتی اگر نظری منفی یا مخالف شنیدید، به آن احترام بگذارید. در صورتی که کسی به دلایلی مانند کیفیت ناپایدار محصولات یا تأخیر در ارسال سفارشات از خدمات شما ناراضی است، حتماً اقدامات مناسبی جهت جلب رضایت او انجام دهید.

چگونه برند را شخصی کنیم؟
چگونه برند را شخصی کنیم؟

آشنایی با انواع برندینگ

برندسازی در سراسر جهان از انواع مختلفی بهره می‌برد و انتخاب استراتژی برندینگ مناسب بستگی به نیازها و اهداف شما دارد. 8 نوع از معروف‌ترین انواع برندینگ عبارتند از:

برندسازی یک استراتژی است که به طور کامل بر روی خدمات ارائه شده توسط یک فرد یا یک شرکت تمرکز دارد. در این رویکرد، تأکید اصلی بر روی کیفیت و عالی بودن خدماتی است که به مشتریان ارائه می‌شود.

برندسازی محصول به معرفی و برندسازی محصولات متمرکز است و باید نشان دهید که چگونه محصولات شما مشکلات مشتریان را به صورت خلاقانه و منحصر به فرد حل می‌کنند.

برندسازی شخصی به ارتباط مستقیم با یک شخص مرتبط است و می‌تواند برای نویسندگان یا طراحان به‌کار رود. این نوع برندسازی بر روی وب‌سایت‌ها و نمونه‌کارهای شخصی تمرکز دارد.

برندسازی فرهنگی یا جغرافیایی به جذب مخاطبان از یک منطقه خاص می‌پردازد و از ارتباط فرهنگی یا جغرافیایی استفاده می‌کند تا توجه مخاطبان را جلب کند و درآمد از گردشگران را افزایش دهد.

برندسازی شرکتی بر روی ظاهر و موفقیت یک شرکت تمرکز دارد و بر اساس تصویری که شرکت به مخاطبان خود ارائه می‌دهد، تعیین می‌شود.

برندسازی آنلاین شامل تمام انواع برندهای مرتبط با فضای آنلاین است و به تبلیغات، طراحی وب‌سایت و پاسخ‌های آنلاین به مشتریان مربوط می‌شود.

برندسازی آفلاین به تمام فعالیت‌های برندسازی آفلاین مثل چاپ بنرها و رویدادهای حضوری اشاره دارد.

برندسازی خرده‌فروشی به فعالیت فروشگاه‌ها و خرده‌فروشانی مرتبط است که محصولات مختلف را تحت یک نام برند خاص عرضه می‌کنند، مانند شبکه‌ی فروش محصولات اپل.

همچنین پیشنهاد می‌شود مقاله راهکارهای اثرگذار تبلیغات دهان به دهان در رشد کسب و کار را نیز مطالعه نمایید.

نحوه ساخت و ارتقا برند خود

جهت ایجاد یک نام تجاری جدید یا شروع فرآیند تغییر نام تجاری فعلی، نخست باید مخاطبان هدف خود را مشخص کنید. برندسازی موثر به آگاهی، شناخت، اعتماد و درآمد منجر می‌شود و برای دستیابی به این اهداف باید به مصرف‌کنندگان توجه کافی شود.

قبل از اقدام به تحقیقات بازار یا تغییر نام تجاری، باید بدانید که نام تجاری شما با چه کسی صحبت می‌کند و محصول شما به چه کسی خدمت می‌کند. مشتری ایده‌آل شما را باید شناسایی کرده و بدانید که چرا از ابتدا کسب و کار خود را ایجاد کرده‌اید.

سپس باید ماموریت خود را مشخص کنید. پاسخ به سوال “چرا کسب و کار خود را ایجاد کردید؟” به شما کمک می‌کند تا بیانیه ماموریت خود را بسازید که هدف و اشتیاق شما را به عنوان یک سازمان مشخص می‌کند.

در نهایت، باید ارزش‌ها، ویژگی‌ها و مزایای منحصر به فرد خود را تعریف کنید. برای این منظور، باید اطمینان حاصل کنید که نام تجاری شما از عناصری تشکیل شده و از عناصری الهام گرفته شده است که فقط متعلق به شما هستند؛ ارزش‌ها، مزایا و ویژگی‌هایی که شرکت شما را منحصر به فرد می‌کند.

در این مرحله، شما میبایست مخاطبان خود، بیانیه ماموریت و ویژگی‌های منحصر به فرد کسب و کار خود را درک کنید. حالا زمان آن رسیده که به بخش هیجان‌انگیزتر برندسازی یعنی طراحی بصری بروید.

نحوه ساخت و ارتقا برند خود
نحوه ساخت و ارتقا برند خود

همانطور که این عناصر را ایجاد می‌کنید، یک مجموعه دستورالعمل‌های برند یا یک راهنمای سبک برند بسازید تا استفاده از دارایی‌های بصری شما را کنترل کند. این مسئله اطمینان حاصل می‌کند که هر کسی که از نام تجاری شما استفاده می‌کند، این کار را به طور دقیق و مداوم انجام می‌دهد.

در مرحله بعد، نوع صدای برند خود را در نظر بگیرید. اگر نام تجاری شما با مخاطبانش مکالمه داشته باشد یا برای آن‌ها پیامک ارسال کند، چه صدایی خواهد داشت؟ نحوه ارتباط شما با مخاطبان هدف نیز بخشی از برندسازی شما محسوب می‌شود. شما می‌خواهید صدای برندی را تعریف کنید که با مخاطبان شما ارتباط برقرار کرده و طنین اندازد در غیر این صورت، آن‌ها احتمالاً توجهی نمی‌کنند.

از کمپین‌های تبلیغاتی گرفته تا محتواهای رسانه‌های اجتماعی و وبلاگ، اطمینان حاصل کنید که لحن و سبک نوشتاری شما در تمام محتواهایتان یکپارچه است. به مخاطبان خود فرصت دهید تا با برند شما آشنا شوند و یاد بگیرند که صدای شما را تشخیص دهند. بهترین روش، داشتن یک صدای جذاب و سرگرم‌کننده است که مخاطبانتان را به خود جلب کند و آنها منتظر به‌روزرسانی‌های ایمیل و رسانه‌های اجتماعی شما بمانند.

برند شما فقط در صورتی موثر خواهد بود که از آن به درستی استفاده کنید. بعد از ایجاد یا تغییر نام تجاری، اطمینان حاصل کنید که آن را در تمام بخش‌های کسب و کار خود به کار گیرید. توجه ویژه داشته و اطمینان حاصل کنید که نام تجاری شما در هر نقطه از تعامل مشتریان با کسب و کار شما به نمایش درآید.

سخن پایانی

برند، در واقع تعهدی است که نشان دهید که کی هستید و چه ارزشی برای مخاطبانتان دارید تا هر بار که با هر جنبه‌ای از کسب و کار شما در ارتباط هستند، این تعهد را به آن‌ها منتقل کنید. برند، فقط یک پوشش ظاهری برای تسهیل فروش یا جلب توجه نیست. برندسازی یک راه‌حل نیست که فقط به بهتر کردن ظاهر محصولات محدود شود و مخاطبان فقط به خاطر زیبایی ظاهری آن را توجه کنند، بدون در نظر گرفتن ارزش واقعی آن محصول. برندسازی باید تمام مسیری که به سوی تأکید بر ارزش‌های اصلی و تعهدات شما می‌رود را طی کند. برای اطلاعات بیشتر برای پرینتر چندکاره لیزری سیاه و سفید اچ پی می‌توانید با کارشناسان ما در دیجی کارتریج تماس و یا از طریق سایت با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید