صرفه‌‌جویی در مصرف کارتریج به صورت چند جانبه

صرفه‌‌جویی در مصرف کارتریج به صورت چند جانبه

صرفه‌جویی در مصرف کارتریج به صورت چند جانبه، در عصر دیجیتال همگی کم و بیش با پرینترها سرکار و داریم. برای استفاده از این دستگاه باید مواد مصرفی آن را بشناسیم تا بتوانیم به درستی و اقتصادی از آن استفاده کنیم. همانطور که قبلا نیز گفته‌ایم شما یکبار پرینتر را خریداری کرده و تا آخر عمر دستگاهتان، مواد مصرفی آن را تهیه می‌کنید. بنابراین ما در این مقاله مجموعه‌ای از بهترین روش‌های صرفه‌‌جویی در مصرف کارتریج و به عبارت دیگر صرفه‌جویی در جوهر پرینترهای جوهرافشان را جمع آورده‌ایم تا بتوانیم به شما در این راستا کمک کنیم.

 

 

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 • صرفه‌‌جویی در مصرف کارتریج از طریق نرم‌افزارهای اختصاصی
 • صرفه‌جویی در مصرف کارتریج توسط تنظیمات پرینتر
 • صرفه‌جویی در مصرف جوهر با استفاده از امکانات مرورگرها
 • مطالعه‌ دقیق دفترچه‌ راهنمای پرینتر
 • موارد کاربردی متفرقه برای صرفه‌جویی در مصرف کارتریج
 • سخن پایانی

صرفه‌‌جویی در مصرف کارتریج از طریق نرم‌افزارهای اختصاصی:

صرفه‌جویی در مصرف کارتریج، در سال‌‌های اخیر در این ضمینه، نرم‌افزارهای خاصی عرضه و به کار گرفته شده است. این نرم‌افزارها با استفاده از الگوریتم‌های خاص، در کنترل و تغییر رزولوشن‌های مختلف به بهینه‌ سازی اطلاعات پرینتر می‌‌پردازند. و موجب صرفه‌جویی در مصرف جوهر کارتریج پرینتر می‌‌شوند.

این برنامه‌ها معمولا با بیش‌تر مارک‌های موجودِ پرینتر، سازگار هستند. توضیح این نکته ضروری است که در مورد میزان صرفه‌‌جویی به عمل آمده توسط این نرم‌افزارها ارقامی از 30 تا 70 درصد ذکر می‌شود که تایید آن نیاز یه تجربه‌ی شخصی دارد. در این‌جا صرفاً نام تعدادی از مشهورترین این نرم‌افزارها را ذکر می‌کنیم:

InkSaver- GreenCloud

GreenCloud Printer

FinePrint Workstation + Server

FinePrint Pro

 1. صرفه‌جویی در مصرف کارتریج توسط تنظیمات پرینتر:

شما بسته به نوع پرینتر خود می‌توانید تنظیماتی را انجام دهید که موجب صرفه‌جویی در مصرف کارتریج شود. به عنوان یک نمونه‌ ساده و برای پرینتری خاص که نحوه‌ انجام آن می‌تواند در پرینترهای مختلف متفاوت باشد چنین تنظیماتی مورد نظر است: > در منوی Print> general >Select Printer(نام پرینتر) > Preferences> properties> Paper/Quality> در این مرحله در قسمت Print Quality را بر روی dpi600 تنظیم کنید > گزینه‌ی Economic Mode را تیک بزنید> OK

به خاطر پیچیدگی نسبی برخی از تنظیمات مربوط به صرفه‌جویی جوهر پرینتر، برخی از سازندگان پرینتر، کلیدهایی مستقیم برای چاپ به‌‌صرفه (Eco Mode) ایجاد کرده‌اند. در صورتی که پرینتر شما هم یکی از این نوع پرینترها باشد به راحتی می‌توانید از کلیدهای مذکور برای صرفه‌جویی در مصرف جوهر (Toner Save) و چاپ نکردن صفحات خالی و دیگر موارد مشابه استفاده کنید.

 1. صرفه‌جویی در مصرف جوهر با استفاده از امکانات مرورگرها:

برای پرهیز از چاپ قسمت‌های غیر ضروری در هنگام پرینت گرفتن از صفحات وب، اگر صفحه‌ وب مورد نظرتان قابلیت خوانده شدن در Reader View داشته باشد، می‌توانید از این روش استفاده کنید. با انتخاب این حالت در مرورگرهایی چون Firefox در کنار نوار آدرس، آیکونی مانند کتاب نمایان می‌ شود. که با استفاده از آن، عکس‌ها و سایر قسمت‌هایی که ضروری نیستند به راحتی از چاپ حذف می‌شوند. در نسحه‌ بتای مرورگر گوگل کروم این مورد،Simplify page  نام دارد.

محصولات مرتبط صرفه‌‌جویی در مصرف کارتریج به صورت چند جانبه

 

 1. مطالعه‌ دقیق دفترچه‌ راهنمای پرینتر:

شاید به نظر پیش پا افتاده جلوه کند ولی آگاهی کامل از نحوه‌ کاربرد پرینتری که در اختیار دارید. تأثیر مستقیمی بر میزان صرفه‌جویی در مصرف کارتریج شما خواهد گذاشت. به عنوان یک مثال ساده شما می‌توانید در اکثر پرینترها برای چاپ کردن پیش‌نویس‌هایتان از حالت Default و متن‌های عادی از Normal و برای چاپ عکس از حالت Best استفاده کنید. تا در میزان مصرف جوهر صرفه‌ جویی کرده باشید.

 1. موارد کاربردی متفرقه برای صرفه‌جویی در مصرف کارتریج:

 • تغییردادن فونت: به عنوان مثال فونتی مثل Garamond، 30درصد کمتر از فونت Times New Roman  جوهر مصرف می‌کند!
 • برای چاپ مطلب و عکس منتخب: انتخاب مطلب و عکس مورد نظر در یک صفحه > File >Print > Page Range> Selection
 • فراموش نکردن استفاده از حالت پیش‌نویس برای رفع اشکالات احتمالی پیش از چاپ!
 • کوچک کردن ابعاد صفحات انتخاب شده برای پرینت.
 • هنگام چاپ فایل (پاور پوینت) می‌توانید روی هر برگ کاغذ به این طریق چند صفحه را جا دهید: >در کادر پرینت > Properties>Layout> انتخاب تعداد صفحات.
 • استفاده از حالت چاپ مقالات در سایت‌های اینترنتی: در صفحات وبی که این امکان را ندارند با اضافه‌کردن افزونه‌ی Print Edit که مخصوص مرورگر Firefox است می‌توانید از این حالت استفاده کنید.
 • استفاده از برنامه‌های کاربردی موجود در سایت‌های اینترنتی برای حذف مطالب اضافی از صفحه‌ی مورد نظر در اینترنت برای پرینتِ آسان، مانند سایتcom و Printwhatyoulike.com
 1. یکی دیگراز روشه‌های صرفه جویی در مصرف کاغذ و کارتریج استفاده از پرینتر مجازی به جای پرینترهای فیزیکی است. به عنوان مثال می‌توانید خروجی pdf گرفته و با ارسال آن از پرینت گرفتن و مصرف بی رویه کاغذ و کارتریج خودداری کنید. البته قطعاً بسیاری از ادارات و شرکت‌ها برای حفظ حریم خصوصی افراد در برابر این موضوع مقاومت کرده و اجازه نمی‌دهند مثلاً کپی کارت شناسایی و یا مدارک ثبتی را با فایل الکترونیکی جایگزین کنند. ولی پیش‌بینی‌ها نماینگر آن هست که در آینده همه سیستم‌ها به این روش سوق داده خواهد شد.

 

 1. با توجه به افزایش قیمت پرینترها، کاغذهای مصرفی و کارتریج‌ها می‌توان به این نتیجه رسید در بسیاری از موارد قیمت پرینتر در انتخاب نوع آن خیلی تاثیرگذار نخواهد بود. در انتخاب یک پرینتر بیشتر باید به این نکات توجه کرد که مواد مصرفی کدام پرینتر مقرون به صرفه‌ و بهینه است. تا بتوان از عهده هزینه‌های بعدی آن برآمد.

سخن پایانی

همانطور که در اول مقاله نیز بیان کردم شما تنها یکبار پرینتر مورد نظرتان را خریداری می‌کنید. و تا آخر عمر دستگاهتان برای آن موادمصرفی تهیه می‌کنید. پس در انتخاب درست آن دقت کنید. همچنین برای صرفه‌جویی در مصرف کارتریج ما چندین روش را برای شما گرد هم آوردیم. امیدوارم این مقاله بتواند برایتان کاربردی باشد. برای مشاوره بیشتر در خرید و انتخاب پرینتر و مواد مصرفی آن می‌توانید با مشاوران ما در دیجی کارتریج تماس گرفته یا به سایت مراجعه کنید.

شماره تماس ما: 02188912035

دیدگاهتان را بنویسید