پلاتر چیست و چه کاربردی دارد؟

پلاتر چیست و چه کاربردی دارد؟

پلاتر چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که بنرهای بزرگ و بیلبوردها چگونه چاپ می‌شوند؟ پلاتر دستگاه پرکاربرد و مهمی است که در برای بسیاری از صنایع و کسب‌وکارها نقش مهمی ایفا می‌کند. این دستگاه انواع مختلفی دارد و با تکنولوژی‌های متنوعی کار می‌کند. اگر به صنعت چاپ علاقه دارید بهتر است بدانید پلاتر چیست و چه کاربردهایی دارد. در این مقاله قصد داریم درباره پلاتر بیشتر بدانیم، پس با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 • پلاتر چیست؟
 • انواع پلاتر
 • پلاتر درام
 • پلاتر تخت
 • پلاتر جوهر افشان
 • پلاتر قلمی
 • پلاتر الکترواستاتیک
 • پلاتر برش‌دهنده
 • پلاتر چه ویژگی‌هایی دارد؟
 • کاربردهای پلاتر چیست؟
 • سخن پایانی

 

پلاتر چیست و چه کاربردی دارد؟

پلاتر چیست؟

پلاتر چیست و چه کاربردی دارد، پلاتر یا رسام (Plotter)، یک دستگاه خروجی رایانه است که به‌طور معمول برای چاپ تصاویر یا دیگر ترسیم‌های صفحه نمایش بکار می‌رود. به دلیل توانائی رسام خط، دایره و سایر اشکال، به‌طور معمول برای تهیه ترسیم‌های فنی و معماری و نیز سایر تصویرهای بُرداری بکار می‌رود.

پلاترها قادر به چاپ تصاویر در مقیاس بزرگ هستند و می‌توانند با مواد مختلف استفاده شوند. این دستگاه‌ها کاربردهایی مانند چاپ نقشه‌های معماری، نقشه‌ها، تابلوهای بزرگ یا تبلیغات POP در مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها، چاپ‌های گالری هنری یا عکس‌های بزرگ و غیره دارند. پلاتر از مواد مختلفی استفاده می‌کند مانند وینیل، بوم، پارچه، کارت، کاغذ، فیلم، کاغذ چسب، کاغذ پوشش داده شده، کاغذ بیلبورد و موادی که می‌توانند به صورت ورق یا رول دربیایند.

پلاتر چیست

پلاتر چیست

پلاترها برای سال‌های متمادی جایگاهی را برای تولید نقشه‌های بسیار بزرگ حفظ کردند، اما اکنون تا حد زیادی با چاپگرهای معمولی عریض جایگزین شده‌اند. پلاترهای برش همچنان در تعدادی از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. عرض متداول مواد ورودی پلاتر معمولا ۲۴ اینچ، ۳۶، ۴۲ و ۶۰ اینچ است. جوهرها نیز متغیر هستند و در انواع مختلفی عرضه می‌شوند:

 1. جوهرهای dye
 2. جوهرهای pigment
 3. جوهرهای UV مبتنی بر dye یا pigment (برای چاپ در فضای باز، برای جلوگیری از محو شدن)

انواع پلاتر

تا اینجا متوجه شدیم که پلاتر چیست حال با انواع آن تا به امروز آشنا می‌شویم. اساسا پلاتر نوع خاصی از پرینتر است که برای چاپ نقشه‌های بزرگ، نمودارها، طرح‌ها و نقشه‌های مهندسی با دقت بالا استفاده می‌شود.

به طور کلی، پلاترها با اصول چاپگرهای جوهرافشان کار می‌کنند، اما از آن جایی که دقت آن‌ها بسیار ضروری است، پلاترها دارای تنظیمات اضافی هستند. پلاترها انواع مختلفی دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

محصولات مرتبط پلاتر چیست و چه کاربردی دارد؟

پلاتر درام

این پلاتر دارای یک درام چرخان و یک یا چند قلم ثابت با رنگ‌های مختلف است. در حین کار، کاغذ روی درام قرار می‌گیرد و درام استوانه‌ای مطابق با سیگنالی که از کامپیوتر می‌رسد می‌چرخد. بنابراین، هنگامی که درام می‌چرخد، قلم‌ها نیز مطابق با سیگنال ورودی به چپ و راست حرکت می‌کنند و تصاویر ترسیم می‌شوند.

درام پلاتر برای پوسترهای بسیار بزرگ، نقشه‌ها، طراحی و غیره استفاده می‌شود، همچنین برای چاپ‌های گرافیکی مانند بیلبورد و طرح نقشه استفاده می‌شود. مهم‌ترین مزیت این پلاتر است که طول نامحدودی از تصاویر را می‌توان چاپ کرد اما عرض آن به عرض درام محدود می‌شود.

درام پلاترها گران‌تر از پلاترهای دیگر هستند زیرا هم درام و هم قلم را به عنوان قسمت متحرک خود دارند.

پلاتر تخت

پلاتر تخت دارای صفحه‌ای معمولا مستطیل شکل است که کاغذ در آن قرار می‌گیرد. در این پلاتر می‌توان تقریبا به همان اندازه کاغذ با اندازه تخت قرار داد. همچنن در این نوع پلاتر قلم‌ها قسمت متحرک هستند.

در حین کار، قلم‌ها به سمت چپ حرکت می‌کنند و با توجه به سیگنال ورودی داده شده، بالا و پایین می‌نویسند و تصاویر را ترسیم می‌کنند. پلاتر تخت برای چاپ طرح‌های مکانیکی مانند طراحی ماشین‌ها، کشتی‌ها و ساختمان‌ها استفاده می‌شوند. پلاترهای تخت به دلیل حرکت قلم‌ها در تمام جهات بسیار کند عمل می‌کنند.

پلاتر چیست

پلاتر چیست

پلاتر جوهر افشان

پلاترهای جوهرافشان دارای سیستم نازلی هستند که از طریق آن دانه‌های جوهر را مستقیما روی سطح کاغذ فشار می‌دهد و تصاویر را می‌سازد. آژانس‌های تبلیغاتی برای چاپ بنر، پوستر و مانند این‌ها از پلاترهای جوهرافشان استفاده می‌کنند.

پلاتر چیست

پلاتر چیست

پلاتر قلمی

این دستگاه با حرکت دادن قلم یا ابزار دیگر، بر روی سطح یک تکه کاغذ چاپ می‌کند. این به آن معنی است که پلاترها به جای گرافیک‌های شطرنجی مانند سایر چاپگرها، دستگاه‌های گرافیک برداری هستند.

پلاترهای قلمی می‌توانند خطوط پیچیده‌ای از جمله متن را ترسیم کنند، اما به دلیل حرکت مکانیکی قلم‌ها این کار را به آرامی انجام می‌دهند. آن‌ها اغلب قادر به ایجاد یک ناحیه رنگی جامد نیستند، اما می‌توانند با ترسیم تعدادی خطوط نزدیک و منظم، یک منطقه را رسم کنند.

پلاتر چیست

پلاتر چیست

زمانی که حافظه کامپیوتر بسیار گران بود و قدرت پردازنده بسیار محدود بود و سایر انواع چاپگرها دارای قابلیت خروجی گرافیکی محدودی بودند، پلاترها سریع‌ترین راه را برای تولید کارآمد نقشه‌های بسیار بزرگ یا آثار هنری مبتنی بر بردار رنگی با وضوح بالا ارائه می‌کردند. پلاترهای قلمی اساسا منسوخ شده‌اند و با چاپگرهای جوهرافشان عریض و چاپگرهای تونری جایگزین شده‌اند.

پلاتر الکترواستاتیک

پلاترهای الکترواستاتیک مشابه آنچه در بسیاری از دستگاه های فتوکپی استفاده می‌شود، از فرآیند انتقال تونر خشک استفاده می‌کنند. آن‌ها سریع‌تر از پلاترهای قلمی بودند و در قالب‌های بزرگ برای بازتولید نقشه‌های مهندسی مناسب بودند. کیفیت تصویر آن‌ها غالبا به خوبی پلاترهای قلمی معاصر نبود.

پلاترهای الکترواستاتیک در هر دو نوع تخت و درام ساخته شدند. پلاتر الکترواستاتیک از پیکسل به عنوان وسیله ترسیم مانند یک دستگاه نمایشگر گرافیک شطرنجی استفاده می‌کند.

سر پلاتر شامل تعداد زیادی قلم ریز به اندازه ۲۱۷۶۰ است. این سر از عرض کاغذ عبور می‌کند و از روی سر می‌غلتد تا یک نقاشی بکشد. کیفیت آن ممکن است ۱۰۰ تا ۵۰۸ نقطه بر اینچ باشد. پلاترهای الکترواستاتیک بسیار سریع با توجه به وضوح پلاتر، سرعت رسم مختلفی در بازه ۶ تا ۳۲ میلی‌متر بر ثانیه دارند.

پلاتر چیست

پلاتر چیست

پلاتر برش‌دهنده

پلاترهای برش‌دهنده از چاقوها برای برش دادن موادی مانند کاغذ، فیلم مایلار یا فیلم وینیل که روی سطح صاف پلاتر قرار دارد، استفاده می‌کنند. پلاتر برش‌دهنده به کامپیوتری متصل است که مجهز به نرم افزارهای کامپیوتری طراحی برش یا ترسیم است. وظیفه این برنامه‌ها ارسال ابعاد یا طرح‌های لازم به چاقوی برش است.

پلاتر چیست

پلاتر چیست

در سال‌های اخیر استفاده از پلاترهای برش‌دهنده در بین علاقه‌مندان خانگی به صنایع دستی کاغذی مانند کارت‌سازی و اسکرپ‌بوکینگ رایج شده است. چنین ابزارهایی به شما اجازه می‌دهند تا شکل‌های مختلف دلخواه را با دقت و به طور مکرر برش دهید.

پلاتر چه ویژگی‌هایی دارد؟

پلاترها ویژگی‌هایی دارند که در انتخاب و کاربری آن‌ها بسیار تاثیرگذار هستند. برای خرید پلاتر باید به این مشخصات توجه کنید تا بتوانید بهترین گزینه را بر اساس نیاز خود انتخاب کنید.

– کاربردها: پلاترها مدل‌های متنوعی دارند و برای کاربری‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما باید با توجه به کاربری خود، از دستگاهی استفاده کنید که حداقل آپشن‌ها را داشته باشد و وظایف پایه خود را به خوبی انجام دهد.

– رزولوشن چاپ: این معیار یکی از مهم‌ترین معیارهایی است که باید هنگام انتخاب پلاتر در نظر بگیرید. این رزولوشن با واحد نقطه بر اینچ بیان می‌شود.

– سرعت چاپ: هر پلاتر در یک بازه زمانی معین، مقدار مشخصی را می‌تواند چاپ کند. این معیار با واحد متر مربع بر ساعت سنجیده می‌شود. توجه کنید که سرعت چاپ سیاه و سفید با سرعت چاپ رنگی متفاوت است.

– تکنولوژی چاپ: انواع پلاتر با تکنولوژی‌های مختلفی چاپ می‌کنند.

– حداکثر عرض برش: عرض برش با توجه به نوع پلاتر و نیز نوع موادی که چاپ یا برش روی آن‌ها انجام می‌شود، مشخص می‌شود.

– نوع مواد ورودی: پلاترها قابلیت چاپ و برش روی مواد مختلفی را دارند. با توجه به نوع کاربری باید پلاتری انتخاب کنید تا بتواند مواد مورد نظر شما را برش دهد یا روی آن چاپ انجام دهد.

پلاتر چیست

پلاتر چیست

کاربردهای پلاتر چیست؟

هدف اصلی طراحان این دستگاه از ساخت پلاتر، اتصال آن به کامپیوتر و یا لپتاپ، پردازش و ترسیم دستورات ارسالی از کامپیوتر می‌باشد. این چاپگر نسبتا بزرگ نقشه و نمودارهای ترسیمی طراحی شده توسط رایانه را با استفاده از هدهای مخصوص که مهم‌ترین و اصلی‌ترین قطعه دستگاه پلاتر هستند بر روی کاغذ چاپ می کنند.

پلاترها می‌توانند روی کاغذهای بسیار بزرگ کار کنند و در عین حال نتیجه کار وضوح و کیفیت بالایی داشته باشد.

همچنین می‌توانند روی طیف گسترده‌ای از مواد مسطح از جمله تخته سه‌لا، آلومینیوم، ورق فولادی، مقوا و پلاستیک چاپ کنند.

پلاترها اجازه می‌دهند که همان الگوی داده شده هزاران بار بدون هیچ‌گونه تخریب یا کاهش کیفیت تصویر ترسیم شود.

از پلاترها اغلب برای برنامه‌های CAE (مهندسی به کمک کامپیوتر) مانند CAD (طراحی به کمک کامپیوتر) و CAM (تولید به کمک کامپیوتر) استفاده می شوند.

پلاترها می‌توانند همه الگوها و قالب‌ها را روی دیسک ذخیره کنند و دردسر بارگیری مکرر الگوها یا قالب‌ها را از بین ببرند.

سخن پایانی

در این مقاله در پلاتر چیست و انواع آن در صنعت امروزی و همچنین کاربرد آن توضیح دادیم. همانطور که متوجه شدید این دستگاه انواع مختلفی دارد و شما برای انتخاب درست آن باید، براساس کاربرد آن و همچنین نیاز خود تصمیم بگیرید. برای مشاوره بیشتر در مورد دستگاه پلاتر و کاربرد آن و همچنین خرید دستگاه و یا مواد مصرفی آن می‌توانید از با مشاوران ما در دیجی‌کارتریج تماس و یا از طریق سایت با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس ما: 02188912035

دیدگاهتان را بنویسید