آشنایی با ۱۴ نوع از رایج‌ترین انواع کاغذ

آشنایی با ۱۴ نوع از رایج‌ترین انواع کاغذ

آشنایی با رایج‌ترین انواع کاغذ، کاغذها انواع مختلفی دارند. کافی است سری به بازار تهران و یا لوازم التحریرها و… بزنید تا با انواع کاغذ آشنا شوید. برخی از کاغذها محصول وطن هستند و برخی دیگر در لیست واردات ایران قرار دارند. در این مقاله قصد داریم تا لیستی از مهم‌ترین انواع کاغذ را با شما درمیان بگذاریم. پس با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 • آشنایی کوتاه و مختصر با انواع کاغذ و مقوا
 • کاغذ تحریر یا (Writing Paper)
 • کاغذ گلاسه (Coated Paper)
 • کاغذ گلاسه مات (Matt Coated Paper)
 • کاغذ کالک
 • کاغذ کرافت (kraftpaper)
 • کاغذ روزنامه (News Print)
 • کاغذهای مکانیکی (Mechanical Printing)
 • کاغذ مکانیکی با سطح بسیار صاف (Mechanical Sc printing)
 • کاغذ چسب (Gummed Paper)
 • کاغذهای فتوکپی (Duplicators)
 • کاغذ جلد (Cover Paper)
 • کاغذ کارتریج (Cartridge)
 • کاغذ سربرگ و چند نسخه‌ای (Bank and Bonds)
 • کاغذ افست
 • سخن پایانی

آشنایی با رایج‌ترین انواع کاغذ

آشنایی با رایج‌ترین انواع کاغذ، یکی از مواردی که در هزینه چاپ نقش بسیار بسزایی دارد، نوع کاغذ یا مقوایی است که مصرف می‌کنید. در این قسمت شما را با رایج‌ترین انواع کاغذ آشنا می‌سازیم.

آشنایی با رایج‌ترین انواع کاغذ

آشنایی با رایج‌ترین انواع کاغذ

1-کاغذ تحریر یا (Writing Paper)

Writing and Printing Paper یا کاغذ تحریر، 2نوع مختلف (coated) اندود شده و (uncoated) اندود نشده دارد. مدلی که اغلب مردم آن را به عنوان کاغذ تحریر می‌شناسند، نوع uncoated است که از هر دو طرف آن می‌توان برای کار چاپ استفاده کرد و جوهر پس نمی‌دهد.

کاغذهای uncoated در سایزهای مختلف 100 در 70، 60 در 90 و گراماژهای 50-55-60-65-70-75-80-100 و 120 تولید می‌شوند. این نوع کاغذها برای نوشتن با خودکار مناسب هستند.

کاغذهای تحریر به دلیل اینکه کیفیت چاپ بهتری دارند، گران‌تر بوده و به رنگ‌های سفید و طرح‌های خط‌دار و بدون خط تولید می‌شوند. بیشترین نوع گراماژ کاربردی آن‌ها، مدل‌های ۷۰ و ۸۰ گرمی است.

محصولات مرتبط آشنایی با ۱۴ نوع از رایج‌ترین انواع کاغذ

2- کاغذ گلاسه (Coated Paper)

کاغذ گلاسه، مرغوب‌ترین نوع کاغذ است که به آن کاغذ اندودشده نیز می‌گویند. این نوع کاغذ دورو بوده و سطحی صاف، هموار و مقاوم دارد. جوهر در کاغذهای گلاسه به صورت یکنواخت جذب می‌شود. هرچه گراماژ کاغذ بیشتر باشد، کیفیت چاپ روی آن بهتر خواهد بود.

کاغذهای گلاسه دو نوع مات و براق دارند و به صورت یک رو یا دورو به بازار عرضه می‌شوند. سایزهایی که کاغذ گلاسه ارائه می‌شود، ۱۰۰ در۷۰و۶۰در۹۰هستند.کاغذهای گلاسه در گراماژهای مختلف همچون ۷۰-۸۰-۹۰-۱۰۰-۱۱۳-۱۱۸-۱۳۵-۱۴۸-۱۷۰-۲۰۰-۲۵۰-۳۰۰-۳۵۰ تولید می‌شوند. به یاد داشته باشید، هرچه خمیر شیمیایی که در ساخت کاغذ گلاسه به کار گرفته شده مرغوب‌تر باشد، کیفیت کاغذ گلاسه بهتر خواهد بود.

کاغذ گلاسه (Coated Paper)

کاغذ گلاسه (Coated Paper)

3- کاغذ گلاسه مات (Matt Coated Paper)

کاغذ گلاسه مات اندودشده، نوعی خمیر چینی در پوشش سطحی دارد که موجب صافی سطح شده و مرکب روی آن بهتر جذب خواهد شد. براساس نوع پرداختی که روی کاغذهای مات انجام می‌گردد، به اسامی مختلف همچون مات، ساتن، مخمل و یا ابریشم نام‌گذاری می‌شوند.

کاغذهای مات شاید در نگاه اول بسیار صاف و نرم به نظر بیایند، اما در مقایسه با کاغذ گلاسه، زبر و خشن هستند. از این نوع کاغذ به همراه کاغذهای گلاسه برای چاپ‌های باکیفیت استفاده می‌کنند.

4- کاغذ کالک

یکی دیگر از انواع کاغذ، کاغذ کالک است که به کاغذهای مکانیکال و حجیم شده معروف هستند. این نوع کاغذ، ظاهری صیقلی، شفاف و با رنگی کدر و یا روغنی دارند. چاپ روی این کاغذها به خوبی انجام می‌شود. کاغذهای بالکی یا بالک، رنگی متمایل به زردی دارند و بسیار مشابه کاغذهای کاهی قدیم هستند. این نوع کاغذها به دلیل رنگشان به نظر گرم‌تر هستند و باعث خستگی چشم خواننده نمی‌شوند.

5- کاغذ کرافت (kraftpaper)

کاغذهای کرافت نیز از انواع کاغذ بوده و کاغذهایی کاهی رنگ هستند که در گرماژهای مختلف کاربرد متفاوتی دارند. به گونه‌ای که در گرماژ ۸۰ گرمی در بسته ‌بندی پوشاک، مواد غذایی، آجیل و… استفاده می‌شوند و گرماژ ۳۰۰ گرمی آنها مناسب چاپ است. این کاغذها در دو نوع ایرانی و سوئدی در بازار موجودند. کاغذ سوئدی بافتی لطیف‌تر، یکدست‌تر داشته و رنگش نیز روشن‌تر است.

کاغذ کرافت (kraftpaper)

کاغذ کرافت (kraftpaper)

6- کاغذ روزنامه (News Print)

کاغذهای روزنامه از خمیر مکانیکی و اندکی خمیر شیمیایی تهیه می‌شوند. گرماژ این کاغذها، اغلب بین ۴۵ تا ۵۰ گرم در هر مترمربع است و به نسبت ارزان قیمت هستند و به شکل رول و یا ورق به بازار عرضه می‌شوند. این کاغذها جذب بالایی دارند و برای چاپ روزنامه با ماشین افست و یا لترپرس استفاده می‌شوند. کاغذهای روزنامه از تفاله چوب ساخته شده و مقاومت کمی در برابر نور دارند و به راحتی تغییر رنگ می‌دهند.

کاغذ روزنامه (News Print)

کاغذ روزنامه (News Print)

7- کاغذهای مکانیکی (Mechanical Printing)

کاغذهای مکانیکی در خمیرشان کمی مواد شیمیایی دارند و همین مسئله موجب شده تا جنس بهتری به نسبت کاغذهای روزنامه داشته باشند. این نوع کاغذ با پرداخت مناسب می‌تواند جایگزین کاغذهای تحریر ارزان قیمت شود. کاغذهای مکانیکی به دلیل مواد مخلوط شده در خمیر و عدم جذب یکنواخت جوهر، ظاهر یکسانی ندارند.

8- کاغذ مکانیکی با سطح بسیار صاف (Mechanical Sc printing)

کاغذهای مکانیکی، گراماژی بین ۵۴ تا ۸۰ گرم داشته و خمیر آن‌ها مواد معدنی بیشتری دارد. این کاغذها بسیار شفاف هستند که دلیل این شفافیت نیز پرداختن بسیار بالای سطح کاغذ با نوردهای کلندر است. از این نوع کاغذ مکانیکی برای کارهای چاپی مثل مجله کاتالوگ و ضمائم رنگی شیک و مجلل استفاده می‌شود.

9- کاغذ چسب (Gummed Paper)

کاغذهای چسب نیز از انواع کاغذها هستند که متنوع ساخته شده و کاربردهای مختلفی دارند. از جمله، انواع کاغذ چسب می‌توان به کاغذهای (MF)، کاغذ گلاسه، کاغذ رنگی و کاغذ کرومو اشاره کرد. این مدل کاغذها به شکل ورقه‌ای عرضه می‌شوند.

10- کاغذهای فتوکپی (Duplicators)

همانطور که از نام کاغذهای فتوکپی مشخص است، این مدل کاغذ، مناسب دستگاه پرینتر و فتوکپی است. گراماژ این نوع کاغذ ۷۰ یا ۸۰ گرم بوده و در رنگ‌های سفید و یا متنوع تولید می‌شوند.

11- کاغذ جلد (Cover Paper)

یکی دیگر از انواع کاغذ که به آن کاغذ «شمیم» نیز شهرت دارد، کاغذ جلد یا Cover Paper است. این مدل کاغذ بسیار ضخیم بوده و قابلیت تاشدن دارند. کاغذهای جلد به شکل ساده و یا سطح برجسته تهیه می‌شوند.

کاغذ جلد (Cover Paper)

کاغذ جلد (Cover Paper)

12- کاغذ کارتریج (Cartridge)

کاغذ Cartridge از مدل کاغذهای مرغوب است که ضخامت نسبتا خوبی دارد . این نوع کاغذ از خمیر چوب با الیاف کوتاه ساخته شده و گراماژ آن بین 60 تا 170 گرم و بالاتر است. سطح کاغذ بسته به نوع مصرفی آن به صورت خشن، نیمه خشن و بدون پرداخت و با پرداخت تولید می‌شود.

13- کاغذ سربرگ و چند نسخه‌ای (Bank and Bonds)

Bank and Bonds کاغذهای سربرگ و چند نسخه‌ای که به کاغذهای کرم رنگ نیز شهرت دارند، برای کارهای تایپی استفاده می‌شوند. این نوع کاغذها مات هستند و در اداره‌ها بیشتر برای تایپ استفاده می‌شوند.

کاغذهای Bank and Bonds دو نوع دارند، در خمیر نوع مرغوب آن‌ها از پارچه و نوع معمولی از خمیر چوب استفاده می‌شود.

۱4- کاغذ افست

نوع دیگری از کاغذ مدل افست است که برای چاپ لیتوگرافی کاربرد دارد. این کاغذها کمی سفیدتر از کاغذهای کارتریج هستند. کاغذهای افست بدون پرز بوده و به خوبی پرداخت می‌شوند.

سخن پایانی

تا اینجا شما را با مهم‌ترین انواع کاغذ آشنا کردیم. برای مشاوره بیشتر در مورد آشنایی با رایج ترین انواع کاغذ و یا خرید کاغذ  ,و یا خرید پرینتر می‌توانید با کارشناسان ما در دیجی کارتریج تماس و یا از طریق سایت با ما در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید