دستگاه کاترپلاتر یا برش شبرنگ چیست؟

دستگاه کاترپلاتر یا برش شبرنگ چیست؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، دستگاه‌های جدید در بازار ماشین آلات اداری طراحی و تولید شده‌اند. یکی از باارزشترین آن‌ها که تاثیر به سزایی در امور تبلیغاتی گذاشته است، دستگاه کاترپلاتر یا برش شبرنگ است. همانطور که می‌دانید در گذشته برای ایجاد حروف و علائم بر روی شبرنگ یا سایر متریال‌های دلخواه، نیاز به شابلون، نقاشی‌های دستی و برش دستی بود، این در حالی است که امروز با استفاده از این دستگاه، این امر بسیار ساده و آسان شده است. اما کاربرد اصلی این دستگاه و تفاوت دستگاه کاترپلاتر و پلاتر موضوعی است که ما قصد داریم در این مقاله به بحث در مورد آن بپردازیم. پس به مانند همیشه همراه ما باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

دستگاه کاترپلاتر چیست؟

دستگاه کاترپلاتر که معمولا به عنوان پلاتر هم نامیده می‌شود، یکی از تجهیزات ماشین آلات اداری است که اغلب برای ایجاد اشکال و علامت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها وظیفه‌ی برش انواع و اقسام کاغذ‌های پشت چسب‌دار، شبرنگ‌ها، استیکرها و کاغذها و مقواهایی را دارند که برای مصارف مختلف تبلیغاتی استفاده می‌شوند.

کلمه‌ی کاتر پلاتر از دو بخش کاتر به معنی ابزار برش و پلاتر به معنی رسام تشکیل شده است که در کنار هم به معنی دستگاهی است که خطوط برش را رسم کرده و طرح مورد نظر شما را از کامپیوتر دریافت کرده و برش می‌دهد.

دستگاه کاترپلاتر چیست؟
دستگاه کاترپلاتر چیست؟

کاربردهای دستگاه کاترپلاتر

کار با کاترپلاتر بسیار ساده است. تنها باید یک طرح خطی یا وکتور داسته باشید و کل خطوط آن یا قسمتی از آن را از طریق نرم‎‌افزار برش برای ماشین کاترپلاتر ارسال کنید. ابتدا کاربرد این دستگاه برای چاپ و تولید حروف و خطوط هنری تک رنگ بود. اما با گذشت زمان از کاترپلاترها برای برش و چسباندن رنگ‌های متعدد استفاده شد. اما باید به این نکته نیز توجه داشت که با افزایش لایه‌های رنگی، مراحل این کار بسیار سخت و دست و پاگیر است.

از دستگاه کاترپلاتر اغلب برای دوربری دقیق تصاویر چاپ شده استفاده می‌شود.

محصولات مرتبط دستگاه کاترپلاتر یا برش شبرنگ چیست؟

تفاوت بین دستگاه کاترپلاتر و پلاتر

کاترپلاترها مانند پلاترها هستند و تنها فرق آن‌ها با پلاتر این است که به جای قلم یک تیغ را حرکت می‌دهند که عمق آن متناسب به جنس مواد تغییر می‌کند. تیغ‌های کاترپلاتر می‌تواند موادی مثل کاغذ، برچسب، روز رنگ، شبرنگ، وینیل، فیلم، طلق، مقوا و… را در حالی‌که روی سطح صاف پلاتر قرار گرفته باشند به تکه‌های کوچک‌تر ببرند. این کار با اتصال به یک رایانه که به برنامه‌های نرم‌افزاری ویژه برش رسم‌ها و طرح‌ها مجهز شده است امکان‌پذیر است.

این نرم‌افزارهای رایانه‌ای مسئول ارسال طرح‌های برشی و ابعاد آن‌ها هستند تا به تیغ جهت برش درست، دستورات لازم را بدهند. در مهروموم‌های اخیر استفاده از کاترپلاترها موردتوجه علاقه‌مندان کاردستی‌های کاغذی مانند طراحان و سازندگان کارت و غیره قرار گرفته است. این ابزارها به شما امکان می‌دهد که اشکال دلخواهتان را به‌دقت بریده و به‌خوبی عیناً تکرار کنید.

انواع دستگاه کاتر پلاتر

به صورت کلی می‌توان گفت که دستگاه کاتر پلاتر به دو دسته ایستاده و تخت تقسیم بندی می‌شوند که هرکدام براساس نوعشان کاربرد و ویژگی‌های متفاوتی دارند.

کاتر پلاتر رولی یا ایستاده

کاترپلاترهای رولی یا ایستاده که مدل‌های کوچک آن را گاهی کاتر پلاتر رومیزی هم می‌نامند؛ به کاترپلاترهایی گفته می‌شود که در آن تیغ در طول جنس بریدنی جابجایی ندارد و تنها در عرض آن و در یک کالسکه ابزار جابه جا می‌شود. در واقع در این کاترپلاترها، امکان برش در طول، با جابه جایی خود جنس فراهم می‌شود.

بدین ترتیب که پس از قرار گرفتن لبه جنس در دستگاه، غلتک (غلتک فشاری) از بالا جنس را به قسمت‌های آجدار غلتک متصل به موتور طولی (غلتک شنی) می‌فشارند تا رد آن بر جنس بیفتد و این رد با آج غلتک شنی درگیر شده و جنس را به داخل کاترپلاتر می‌کشد. این کاترپلاتر ها می‌تواند هر جنسی را که از عرض کاترپلاتر بیشتر نباشد، به داخل خود کشیده و مطابق طرح دریافتی ببُرد یا روی آن ترسیم کند. از لحاظ تئوری طول جنس نامحدود است.

کاتر پلاتر رولی یا ایستاده
کاتر پلاتر رولی یا ایستاده

ساختار این دستگاه مناسب جنس‌هایی است که:

 • انعطاف‌پذیر باشند
 • ترجیحاً دارای یک آستر باشند پشت چسب‌دار باشند
 • ضخامت رویه بریدنی آن از 0.8 میلی‌متر بیشتر نباشد در برخی مدل‌ها گاهی با روش‌هایی می‌توان بر این ضخامت افزود
 • آستر جنس رد پذیر باشد و در تک لایه‌ها خود جنس رد پذیر باشد
 • جنس رویه بافت‌دار نباشد و یا کش نیاید
 • جنس و تراکم مواد در رویه، قابل بریدن با تیغ آن باشد
 • اصلی‌ترین کاربرد این دستگاه، توانایی نیم برش و یا نیم تیغ بسیار دقیق طرح‌های برداری پیچیده هست

کاترپلاتر تخت یا رومیزی

کاترپلاترهای تخت یا Flatbed، به کاترپلاترهایی گفته می‌شود که دارای یک میز هستند که کالسکه ابزار در طول آن جابجا می‌شود. بدین ترتیب جنس بریدنی ثابت است و تیغ علاوه بر عرض جنس، در طول آن نیز جابجا می‌شود. برای آنکه جنس بر روی سطح میز ثابت بماند معمولاً از روش مکش استفاده می‌کنند که توسط یک پمپ خلأ، در سطح میز تأمین می‌شود. دقت این شیوه به‌مراتب از شیوه اول بیشتر است و محدودیت‌های کاتر رولی را ندارند ولی قیمت این کاترپلاترها بسیار بالاتر است.

کاترپلاتر تخت یا رومیزی
کاترپلاتر تخت یا رومیزی

ساختار این دستگاه مناسب جنس‌هایی است که:

 • انعطاف‌پذیری عامل محدودکننده نیست
 • می‌تواند تک لایه باشد
 • ضخامت در مدل‌های مختلف متفاوت است و حتی تا چندین سانت ضخامت را می‌برند
 • ردپذیری تعیین‌کننده نیست
 • برای جنس‌های مختلف با ویژگی‌های متفاوت، ابزارهای ویژه وجود دارد و بافت یا تراکم جنس، محدودیت ایجاد نمی‌کند
 • برش‌های متنوع‌تری ممکن است

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا هرآنچه لازم است در مورد دستگاه کاترپلاتر و کاربرد‌های آن را توضیح داده تا شما را در راستای خرید این دستگاه یاری دهیم. برای اطلاعات بیشتر برای خرید انواع ماشین آلات داری همچون خرید انواع پرینتر لیزری و خرید مواد مصرفی پرینترهای لیزری می‌توانید با کارشناسان ما در دیجی کارتریج تماس و یا از طریق سایت با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید