جت پرینتر لیزری یا پرینترهای لیزری صنعتی چیست؟

جت پرینتر لیزری یا پرینترهای لیزری صنعتی چیست؟

جت پرینتر لیزری را می‌توان جدیدترین دستاورد تکنولوژی در زمینه چاپ روی محصولات دانست. این دستگاه نوع دیگری از انواع جت پرینتر است که در کارخانجات و تولیدی‌ها برای چاپ اطلاعاتی همچون شماره سریال، تاریخ تولید و انقضا، بارکد و… برروی بسته بندی محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از جت پرینترهای مختلف برای محصولات متنوع کاری شایع و رایج است. اما جت پرینترهای لیزری در معرض بی مهری قرار گرفته اند. در نتیجه کمتر از آن استفاده می شود. این استفاده کمتر به دلیل کارایی پایین تر نیست بلکه به دلیل عدم شناخت و آگاهی افراد است.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

تاریخچه جت پرینتر لیزری

امروزه انواع مختلف دستگاه‌های چاپگر در بازار موجود می‌باشند که هر یک از فناوری‌های مختلفی برای دستیابی به نتیجه مشابه برای کارهای چاپی استفاده می‌کنند. جت پرینترهای لیزری، اختراعی بود که در سال ۱۹۶۹ توسط استارک ویدر هنگام کار در تیم توسعه محصول زیراکس انجام شد. ایده او استفاده از لیزر برای چاپ تصویر بر روی درام دستگاه کپی بود که سپس بر روی کاغذ منتقل می‌شد، از این رو نام چاپگر لیزری بر این دستگاه نهاده شد.

تاریخچه جت پرینتر لیزری
تاریخچه جت پرینتر لیزری

لیزر چیست؟

لیزر دستگاهی است که نور را تقویت می کند و به کمک آن می تواند پرتوهای نور را ساطع کند. در واقع این دستگاه نور با ظول موج های مختلف را دریافت کرده و آن ها را در یک طول موج مشخص دسته بندی خواهد کرد. به این ترتیب می تواند نور و انرژی را متمرکز کند.

محصولات مرتبط جت پرینتر لیزری یا پرینترهای لیزری صنعتی چیست؟

جت پرینتر لیزری چیست؟

همانطور که می‌دانید جت پرینتر دستگاهی است که از آن برای چاپ اطلاعات مختلف روی بسته بندی محصولات استفاده می‌شود. جت پرینترها معمولا از جوهر برای این کار استفاده می‌کنند. اما جت پرینتر لیزری دستگاهی است که به جای جوهر از پرتوهای نور برای چاپ استفاده می‌کند. با متمرکز کردن نور، قدرت آن بسیار بالا می‌رود و می‌توان از این نور متمرکز برای حک نوشته‌ها و اطلاعات روی بسته‌بندی محصولات به کار گرفته شود.

می‌توانید حدس بزنید که دوام این نوع از چاپ چقدر بالا است و چقدر می‌تواند به القای حس خاص بودن در کاربران نهایی کمک کند. همان چیزی که باعث می‌شود افراد محصولات ما را بخرند. این جت پرینترها معمولا مواد مصرفی خاصی ندارند در نتیجه می‌توانند هزینه‌های شما را به شدت کاهش دهند. جت پرینترهای لیزری با سوزاندن لایه‌های بسیار نازکی از محصول می‌توانند کار چاپ را بدون هیچ نقصی به خوبی انجام دهند.

جت پرینتر لیزری چیست؟
جت پرینتر لیزری چیست؟

مزایای استفاده از جت پرینتر لیزری

1- عدم استفاده از جوهر

عدم استفاده از جوهر را می‌توان بزرگ‌ترین مزیت یک جت پرینتر لیزری دانست. جوهر ماده‌ای است که می‌تواند شلوغی و کثیفی زیادی به بار بیاورد. اما در این محصولات از چنین مشکلی خبری نیست. از طرف دیگر جوهرها برای محیط زیست بسیار مضر هستند و می‌توانند آلودگی‌های زیادی تولید کنند. بنابراین اگر از طرفداران محیط زیست هستید، می‌توانید از محصولی استفاده کنید که با نیازها و خواسته‌های شما تطابق کامل را داشته باشد.

2- سرعت بالا

یکی از عوامل محدودکننده سرعت تولید، بسته بندی کند است. این مرحله می‌تواند به شدت سرعت تولید را پایین بیاورد که بخش مهمی از آن مربوط به تاریخ زنی روی محصولات می‌باشد. اما جت پرینترهای لیزری سرعت بسیار بالایی دارند. به صورتی که می‌توانند مشکل سرعت پایین بسته بندی محصولات را به صورت کامل از میان ببرند.

3- دقت بالا

فرایند حکاکی کاری ظریف است که به دقت بسیار بالایی نیاز دارد. جت پرینترهای لیزری دقت بسیار بالایی دارند. در نتیجه احتمال خطا و خرابکاری در آن‌ها به شدت کم است. این ویژگی به شما کمک می‌کند که برای چاپ‌هایی با اندازه بزرگ یک دستگاه محشر در اختیار داشته باشید. همچنین کیفیت این محصول برای چاپ در اندازه‌های کوچک هم بسیار بالا است. در نتیحه استفاده از آن برای چاپ در سایزهای مختلف مناسب می‌باشد.

4- کاهش هزینه‌ها

هزینه بالا همیشه یکی از دغدغه‌های تولیدی‌ها و شرکت‌ها بوده است. از آنجایی که جت پرینترهای لیزری از جوهر استفاده نمی‌کند، هزینه‌های شما را به صورت چشمگیری کاهش خواهد یافت. از طرفی دیگر این دستگاه‌ها به ندرت خراب شده و برای مدت طولانی، بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه می‌دهند. این ویژگی باعث می‌شود که نگهداری از جت پرینترهای لیزری به شدت ساده و آسان باشد. هر دوی این ویژگی‌ها می‌توانند هزینه‌های شما را در بلند مدت کاهش دهند.

5- ایجاد اشکال مختلف

یکی از ویژگی‌هایی که به شدت به آن نیاز داریم، امکان چاپ شکل‌ها و حروف مختلف روی بسته‌بندی محصولات است. مخصوصا زمانی که می‌خواهید محصولات خود را هم برای تولید داخل و هم برای صادرات تاریخ زنی کنید، این ویژگی بسیار برای شما مفید خواهد بود. از طرفی دیگر چاپ لگو و عبارت‌های خاص روی محصولات کاری است که برخی از شرکت‌ها آن را انجام می‌دهند. این کار به شکل‌گیری برند شما در ذهن کاربرانتان کمک می‌کند.

ایجاد اشکال مختلف
ایجاد اشکال مختلف

6- چاپ اتوماتیک (بدون دخالت دست)

جت پرینترهای لیزری به صورت تمام اتوماتیک هستند و به اپراتور نیاز ندارند. این کار هم بهداشت محصولات نهایی را بالاتر می‌برد و هم خطرات ناشی از کار با دستگاه‌های مختلف را از بین می‌برد. از طرفی دیگر عدم دخالت دست کمک می‌کند که سرعت کار به صورت چشمگیری بیشتر شود. همچنین دقت دستگاه‌ها از افراد بیشتر است و به کمک این جت پرینتر علاوه بر جلوگیری از خطای انسانی، دقت کار بالاتری نیز خواهیم داشت. مکانیزه کردن کارها در حال گسترش است پس نباید از قافله عقب بمانیم.

7- حداقل توقف خط تولید (زمانبندی)

توقف خط تولید مخصوصا برای شرکت‌هایی که به صورت چند شیفت فعالیت دارند، کابوس وحشتناکی است که می‌تواند موجودیت آن‌ها را به خطر بیندازد. بنابراین اگر به فکر تولید مدوام و بدون توقف هستید، استفاده از جت پرینتر لیزری به شدت به شما توصیه می‌شود. این مورد می‌تواند کارایی خط تولید شما را به صورت قابل توجهی افزایش دهد.

کاربرد جت پرینتر لیزری

امروزه لیزر جت‌ها بطور گسترده در خطوط تولید برای حک اطلاعات روی بسته‌بندی و کالا استفاده می‌شود. با لیزر جت، می‌توان روی سطوح مختلف، ساخته‌شده از موارد گوناگون باکیفیت بالا اطلاعات مهم را درج نمود.
رایجترین اجسامی که با لیزرجت قابلیت درج اطلاعات را دارد:

  • فلزات مختلف از جمله طلا، نفره، استیل، آهن، برنج، مس و…
  • انواع لاستیک و پلاستیک
  • انواع شیشه و سطوح شیشه ای
  • انواع ورق پلکسی، پی وی سی، طلق و…
  • انواع کاشی و سرامیک
  • انواع سنگ ها، عقیق، تراورتن، گرانیت…
  • انواع چرم طبیعی و مصنوعی
  • انواع سطوح چوبی

سخن پایانی

استفاده از جت پرینتر می‌تواند مزیت‌های بسیار بیشتری را برای شما به همراه داشته باشد. در این مقاله سعی کردیم تا در مورد جت پرینتر لیزری یا پرینترهای لیزری صنعتی و مزیت‌های آن بحث کنیم تا شما بیشتر با این دستگاه فوق‌العاده آشنا شوید. برای اطلاعات بیشتر برای خرید انواع پرینتر لیزری اچ پی و خرید پرینتر لیزری کانن و همچنین آشنایی بیشتر و خرید جت پرینتر لیزری می‌توانید با کارشناسان ما در دیجی کارتریج تماس و یا از طریق سایت با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید