راهنمای خرید پرینترهای حرارتی یا فیش پرینتر و هر آنچه باید قبل از خرید آن بدانید

راهنمای خرید پرینترهای حرارتی یا فیش پرینتر و هر آنچه باید قبل از خرید آن بدانید

ما به طور متدوال روزانه شاهد پیشرفت در صنعت‌های مختلفی نظیر ماشین‌های اداری هستیم. این پیشرفت‌ها در طول استفاده از دستگاه‌های مختلف باعث تولید و چاپ آسان، راحت و دسترسی بالا را برای کاربران به ارمغان آورده است. دستگاه‌هایی مانند فیش پرینتر یا پرینترهای حرارتی که یکی از چندین تجهیزات فروشگاهی محسوب می‌شود.

یک دستگاه کم جا و بی سروصدا در انواع مختلف براساس نیاز هر شخص، که به طور متداول برروی پیشخوان‌های رستوران‌ها، فروشگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها و بسیاری از مشاغل آزاد به چشم می‌خورد. در این مقاله ما قصد داریم تا شما را بیشتر با این نوع پرینتر آشنا کنیم تا بتوانیم شما را در راستای خرید و انتخاب پرینترهای حرارتی راهنمایی کنیم. پس به مانند همیشه با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

فیش پرینتر یا پرینتر حرارتی چیست؟

همان طور که از نامش نیز پیداست فیش پرینتر یا پرینترهای حرارتی، دستگاهی برای چاپ فیش و رسید‌های کسب و کارهای مختلف مانند دستگاه‌های خودپرداز بانک، رسیدهای حمل و نقل، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و… طراحی شده است. اما باید این نکته را نیز در نظر گرفت که شما علاوه بر چاپ رسید می‌توانید برای انجام برخی وظایف دیگر نظیر مدیریت سفارش‌ها در رستوران‌ها، کارگاه‌های تولیدی بزرگ و… از این دستگاه استفاده کنید.

فیش پرینتر یا پرینتر حرارتی چیست؟
فیش پرینتر یا پرینتر حرارتی چیست؟

انواع فیش پرینتر

به طور کلی می‌توان گفت که فیش پرینترها به دو دسته حرارتی و سوزنی تقسیم شده است. که امروزه بیشتر از فیش پرینترهایی با مکانیزم حرارتی استفاده می‌شود که در بازار به پرینترهای حرارتی نیز شناخته می‌شود.

پرینتر حرارتی

مکانیزم اصلی این مدل پرینترها به صورت حرارت مستقیم بوده که این روزها در بازار رواج یافته‌اند و به‌جای استفاده از جوهر، تونر و ریبون، هد دستگاه تحت فشار و با ایجاد حرارت بر روی کاغذهای مخصوص، چاپ می‌کند.

 البته باید اشاره کنیم، کاغذ این دستگاه‌ها، از نوع معمولی نیستند و از برگه‌های حساسی استفاده می‌شود که در مقابل حرارت واکنش نشان می‌دهند. علاوه بر این ساختار و عملکرد فیش پرینترها بر اساس ترکیبات شیمیایی می‌باشد. پس برای اینکه ترکیبات شیمیایی واکنش نشان دهند ابتدا دستگاه باید گرم شود سپس رنگ کاغذ چاپ تغییر می کند.

پرینتر سوزنی

در این نوع پرینترها، عملیات چاپ توسط سوزن‌هایی که در آن تعبیه شده انجام می‌شود. این پرینتر با ضربه به پین و ریبون، اطلاعات را روی کاغذهای معمولی رسید چاپ می‌کند. اندازه  مرسوم کاغذ در این مدل‌ها 80،60،54 میلیمتر می‌باشد.

محصولات مرتبط راهنمای خرید پرینترهای حرارتی یا فیش پرینتر و هر آنچه باید قبل از خرید آن بدانید

مزایای خرید فیش پرینتر

  • عمر طولانی و عدم نیاز به سرویس مداوم و شارژ کارتریج
  • سرعت بالای چاپ (از عوامل جلب رضایت مشتری و افزایش بازدهی)
  •  هزینه­‌ی پایین چاپ به دلیل عدم نیاز به جوهر و ریبون
  • عدم ایجاد سر و صدا
  • حجم کوچک و عدم اشغال فضای زیاد
  • کاهش هزینه‌های جانبی

نکات مهم در خرید پرینترهای حرارتی

سرعت، قیمت، کیفیت، تکنولوژی چاپ و پورت‌های اتصال از مهترین مشخصه‌های دستگاه فیش پرینتر است که باید هنگام خرید به آن توجه داشت. گزینه‌های دیگری هم مانند برش دهنده اتوماتیک، عمر دستگاه، مقاومت و هزینه‌های چاپ وجود دارد که از جمله مزایای این چاپگرهاست که در ادامه قصد داریم آن‌ها را به صورت کامل توضیح دهیم.

نکات مهم در خرید پرینترهای حرارتی
نکات مهم در خرید پرینترهای حرارتی

1. کیفیت چاپ

اگر فیش پرینتر را برای صنف‌های خاص مانند داروخانه یا مراکز درمانی مدنظر دارید، پس بهتر است دستگاهی با میفیت چاپ بالا پیدا کنید. کیفیت چاپ در چاپ با DPI اندازه گیری می‌شود. برای اینکه بیشتر با این DPI آشنا شوید. باید بدانید تصاویر دیجیتالی از نقاط مربع شکلی به نام پیکسل تشکیل شده‌اند. DPIبه معنی تعداد نقطه (پیکسل) به ازای هر اینچ است.

هرچه تعداد این نقاط در تصویر دیجیتالی بیشتر باشد، تصویر را شفاف‌­تر و با کیفیت‌­تر می‌کند. کیفیت و وضوح چاپ در این دستگاه‌ها به صورت 103dpi، 180dpi و 203dpi در نظر گرفته شده و بالاترین کیفیت 203dpi است که از کیفیت چاپ قابل توجهی برخوردار است که کاربران می‌توانند براساس نیازشان نسبت به کیفیت چاپ مدنظر آن را خریداری کنند.

2. حجم چاپ

حجم چاپ هر مدل دستگاه چاپی با دیگری متفاوت است؛ بنابراین اولین سوالی که باید از خودتان در این مورد بپرسید این است که حجم کاری شما در روز یا ماه چقدر است؟ یک دستگاه فیش پرینتر خوب باید توانایی پاسخگویی به تمام نیازهای شما را داشته باشد و با گسترش شغل شما در صورت لزوم خود را مطابقت دهد. اگر به تعداد مشتری‌های شما افزوده شود، فیش پرینتر باید بتواند بدون هیچ مشکلی به فعالیت بپردازد. پس در انتخاب دستگاه خود دقت کنید.

حجم چاپ
حجم چاپ

3. سرعت چاپ

برای خرید فیش پرینتر باید بدانید که توانایی چاپ دستگاه شما چقدر است. اگر صاحب کسب و کاری هستید و در ساعاتی از روز باید پاسخگوی تعداد زیادی مشتری باشید، پس نیاز به یک فیش پرینتر با سرعت چاپ بالا دارید.

زیرا همانطور که می‌دانید علاوه بر سرعت العمل اپراتور، ابزار نیز در سرعت بخشیدن به انجام کار بسیار موثر است. سرعت چاپ فیش پرینترهای موجود در بازار معمولا 230mm/s،280 mm/s  و 300mm/s است که بهترین گزینه با بالاترین سرعت چاپ، 300mm/s محسوب می‌شود.

4. کاتر اتوماتیک (برش خودکار)

اگر چاپگر صدور فیش دارای قابلیت کاتر اتوماتیک باشد، فیش صادر شده به صورت خودکار برش می‌خورد و دیگر نیازی به جدا کردن فاکتور با دست نیست. داشتن کاتر اتوماتیک در این دستگاه باعث افزایش سرعت کار شده و همین امر باعث خدمت­‌رسانی بهتر به مشتریان می‌شود.

5. طول عمر هد و کاتر

اگر تعداد رسید‌های صادر شده در کسب و کار شما زیاد باشد باید از پرینترهایی استفاده کنید که طول عمر  بالاتر و کارتر خودکار مقاوم‌تری داشته باشند. البته توجه داشته باشید که استفاده از کاغذ مرغوب به افزایش طول عمر هد و کاتر خودکار چاپگر کمک شایانی می‌کند.

6. شرایط محیطی

آیا دستگاه شما در محیط فروشگاه و رستورانی استفاده خواهد شد یا در محیط اداری و درمانگاهی؟ محیط کار پرینتر و سختی شرایط محیطی آن نیز مشخصا یک موضوع مهم است که شما باید در انتخاب و خرید فیش پرینتر آن را در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید از فیش پرینتر خود در محیطی مانند رستوران‌ها که گرد و غبار، روغن و رطوبت بالایی در آن مکان وجود دارد استفاده کنید. بهتر است به دنبال خرید فیش پرینتر با دوام و مستحکم باشید.

شرایط محیطی
شرایط محیطی

7. نرم افزارهای پرینتر حرارتی

یکی دیگر از موارد مهم و کلیدی در راهنمای خرید پرینترهای حرارتی، نرم افزارها و درایورهای فیش پرینتر است. فیش پرینتر باید قابلیت هماهنگی با انواع سیستم عامل‌ها ازجمله ویندوز، لینوکس، اندروید و همچنین همخوانی با انواع نرم افزارهای فروشگاهی و رستورانی را داشته باشد. بنابراین هنگام خرید فیش پرینتر اطمینان حاصل کنید که همراه آن درایورهای مناسب و سازگار با کامپیوتر و سیستم عامل شما ارائه می‌شود.

8. مواد مصرفی پرینترهای حرارتی

کاغذ رول حرارتی

کاغذ رول حرارتی، نوع خاصی از کاغذ است که روی قسمت بیرونی آن، مخلوطی از یک رنگ و چند ماده شیمایی وجود دارد. ماده شیمیایی آن در کنار گرما، موجب تغییر رنگ کاغذ می‌شود. از طرفی‌دیگر، سطح بیرونی کاغذ، با یک لایه پوشش محافظتی پوشیده شده که به‌واسطه آن، در اثر نور اشعه ماورا‌بنفش، آب یا روغن کم‌رنگ نمی‌شود و نوشته‌هایش از بین نمی‌روند.

مواد مصرفی پرینترهای حرارتی
مواد مصرفی پرینترهای حرارتی
اندازه­‌رسید

انواع فیش پرینترها در بازار موجوداند که براساس مدل آن‌ها، رسیدهایی در عرض‌­های 5، 8 و 10 سانتی­متری چاپ می‌کنند. عموما رسیدهای 5 و 8 سانتی­متری مرسوم­‌ترند و در اغلب رستوران­‌ها و فروشگاه­‌های پوشاک ارائه می­‌شوند. اما رسیدهای 10 سانتی‌متری عمومیت کمتری دارند و معمولا در گالری­‌های طلا و جواهر و فروشگاه­‌های لوازم الکترونیکی استفاده می­‌شوند.

9. درگاه‌های اتصال

معمولا پرینترهای حرارتی موجود در بازار دارای درگاه‌های اتصالی مختلفی هستند. پس حتما پیش از خرید از درگاه پرینتر خودتان اطمینان حاصل فرمایید و براساس نیازتان آن را تهیه کنید.

  • پورت موازی: (Parallel) پورت استاندارد اتصال به پرینتر که نیازی به نصب کردن درایور ندارد و از سرعت بالایی برخورداراست.
  • پورت سریال: (Serial) درمقایسه با پورت‌های دیگر از سرعت پایینی برخوردار است و اغلب برای فاصله‌های بیشتر از 15 متر مورد استفاده میگیرد.
  • پورت شبکه: (Ethernet) معمولا در مکان‌هایی که تعداد پرینترها و یا کامپیوترها زیاد است استفاده می‌شود و علاوه براین از هزینه‌ی بالایی هم برخوردار می‌باشد.
  • پورت: (USB) این پورت معمولا برروی تمامی لپ تاپ‌ها موجود می‌باشد. تنها اشکال اساسی آن نصب دوباره درایور پرینتر به هنگام قطع و وصل شدن سیم و برد آن است.

سخن پایانی

در این مقاله ما به بحث در مورد راهنمای خرید پرینترهای حرارتی یا فیش پرینتر پرداختیم. همچنین هر آنچه که باید قبل از خرید فیش پرینتر بدانید را به شما آموزش دادیم. برای اطلاعات بیشتر برای خرید پرینتر حرارتی و همچنین تعمیرات انواع دستگاه پرینتر می‌توانید با کارشناسان ما در دیجی کارتریج تماس و یا از طریق سایت با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید