راهنمای خرید لیبل پرینتر و هرآنچه که لازم است قبل از خرید یک لیبل پرینتر بدانید

راهنمای خرید لیبل پرینتر و هرآنچه که لازم است قبل از خرید یک لیبل پرینتر بدانید

چرا به لیبل پرینتر نیاز داریم؟ آیا کسب و کار رو به رشدی دارید که برای راحت کردن انبار داری و همچنین خرید نیاز به چسباندن لیبل بر روی کالاهایتان دارید؟ آیا برای چاپ لیبل از یک پرینتر معمولی و ورق‌های مخصوص برچسب استفاده می‌کنید؟ همانطور که می‌دانید این روش نمی‌تواند در بلند مدت و حجم کار بالا جوابگوی کسب و کار شما باشد. شما برای رشد کسب و کارتان نیازمند چاپ حجم بالایی از لیبل هستید. البته شما علاوه بر حجم چاپ، باید کیفیت و هزینه‌ها را هم در نظر بگیرید. در این مقاله ما قصد داریم تا شما را در راستای خرید یک لیبل پرینتر راهنمایی کنیم. همچنین می‌خواهیم به شما هر آنچه که لازم است قبل از خرید یک لیبل پرینتر و همچنین نکاتی در راستای رعایت و نگهداری از این دستگاه را آموزش دهیم. پس مانند همیشه همراه ما باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 1. لیبل پرینتر چیست؟
 2. انواع لیبل پرینتر
 3. لیبل پرینتر رومیزی
 4. لیبل پرینتر نیمه صنعتی
 5. لیبل پرینتر صنعتی
 6. نکات مهم در انتخاب و خرید بهترین لیبل زن
 7. حجم چاپ
 8. کیفیت چاپ
 9. سرعت چاپ
 10. مقاومت
 11. شرایط محیطی
 12. ماندگاری لیبل بر روی سطوح مختلف
 13. اندازه استاندارد لیبل
 14. مکانیزم چاپ بر روی لیبل
 15. مواد مصرفی لیبل پرینتر
 16. پورت اتصال لیبل پرینترها
 17. سخن پایانی

لیبل پرینتر چیست؟

دستگاه لیبل پرینتر یکی از دستگاه‌های کاربردی است که برای چاپ لوگو، بارکد، QRکد و اطلاعات محدودی از کالا بر روی رول‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این دستگاه‌ می‌توان لیبل‌های دلخواه با انواع سایز، برای اجناس طراحی و چاپ کرد تا مصرف کننده و فروشنده راحت‌تر به اطلاعات کالا دسترسی داشته باشند و یا در انبار آن را پیدا کنند.

این دستگاه به صورت صنعتی، نیمه صنعتی و رومیزی قابل تهیه است که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارد. طبیعی است که پرینترهای صنعتی بسیار بزرگ‌تر و گران‌تر از مدل‌های خانگی و رومیزی است. صنایع مختلف می‌توانند با خرید لیبل پرینتر صنعتی به راحتی انواع لیبل‌ها را در تیراژ بالا به چاپ برسانند.

لیبل پرینتر چیست؟
لیبل پرینتر چیست؟

انواع لیبل پرینتر

لیبل پرینتر رومیزی

پرینتر لیبل زن رومیزی حتی از پرینترهای معمولی اداری نیز کوچکتر هستند و برای فضاهای کم جا و مشاغلی که نیازی به چاپ زیاد برچسب لیبل در روز ندارند، مناسب است. لیبل پرینتر رومیزی روزانه در حجم کم و متوسط حدودا بین 200 تا 5000 لیبل چاپ می‌کند و گزینه خوبی برای استفاده در صنایع خرده‌فروشی، مراقبت‌های بهداشتی، امنیتی و مسافرتی، تولیدی‌ها، فروشگاه‌ها و شرکت‌های کوچک است.

لیبل پرینتر نیمه صنعتی

لیبل پرینترهای نیمه صنعتی نسبت به پرینترهای لیبل زن رومیزی ابعاد بزرگتر و وزن سنگین تری دارند، همچنین قدرت چاپ بیشتری نیز دارند. این چاپگرها می توانند در طول روز حدود 20 الی 30 هزار لیبل پرینت کنند.

لیبل پرینتر صنعتی

لیبل پرینترهای صنعتی قدرت چاپ فوق العاده بالایی دارند. این لیبل پرینترها می‌توانند تعداد زیادی لیبل را در طول روز با سرعت بالا و بدون وقفه چاپ کنند و معمولا در کارخانه‌های تولیدی بزرگ استفاده می‌شود.

نکات مهم در انتخاب و خرید بهترین لیبل زن

برای خرید یک لیبل پرینتر که بتواند نیازهای کسب و کار شما را برطرف کند باید مواردی را در نظر بگیرید که در ادامه ما به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

1. حجم چاپ

حجم چاپ کار شما تعیین می‎‌کند که نیاز به کدام یک از پرینترهای لیبل زن رومیزی، نیمه صنعتی ​​یا صنعتی برای حجم بالا دارید. بنابراین اولین سوالی که باید از خودتان این مورد بپرسید این است که حجم کاری شما در روز یا ماه چقدر است؟

لیبل پرینترهای صنعتی با حجم چاپ بالا معمولا در کارخانه‌های تولیدی بزرگ، لیبل پرینترهای نیمه صنعتی با حجم چاپ متوسط برای برخی صنف‌ها و لیبل پرینترهای رومیزی با حجم چاپ کم، برای تولیدی‌ها و فروشگاه‌ها و شرکت‌های کوچک مورد استفاده قرارمی‌گیرد. فرق این سه بر توان عملیاتی و حجم چاپ آن‌ها می‌باشد.

برای درک حجم چاپ می‌­توانید از میانگین زیر کمک بگیرید:

 • حجم چاپ کم: چاپ معمولا کمتر از 100 لیبل در روز یا حدود 500 عدد در هفته
 • حجم چاپ متوسط: چاپی با حجم حدود 100-300 لیبل در روز
 • حجم چاپ بالا: چاپ بیش از 300 لیبل در روز

محصولات مرتبط راهنمای خرید لیبل پرینتر و هرآنچه که لازم است قبل از خرید یک لیبل پرینتر بدانید

2. کیفیت چاپ

سرمایه گذاری برای خرید یک لیبل پرینتر مناسب می‎تواند تولید لیبل‌های با کیفیت بالا را تضمین نماید و باعث کاهش ریسک برچسب‌های غیرقابل خواندن و خرابی آن‌ها در کسب و کار شما ‎شود. اگر کیفیت چاپ لیبل در کار شما مهم است، باید دستگاهی با حداقل وضوح 203 DPI تهیه کنید. کیفیت و وضوح چاپ در این دستگاه‌ها به صورت 203، 300 و 600dpi در نظر گرفته شده که کاربران می‌توانند براساس نیازشان نسبت به کیفیت چاپ مدنظر آن را خریداری کنند، برای اینکه با مفهوم DPIبیشتر آشنا شوید:

باید بدانید تصاویر دیجیتالی از نقاط مربع شکلی به نام پیکسل تشکیل شده‌اند. DPI به معنی تعداد نقطه (پیکسل) به ازای هر اینچ است. هرچه تعداد این نقاط در تصویر دیجیتالی بیشتر باشد، تصویر را شفاف‌­تر و با کیفیت‌­تر می‌کند.

 کیفیت چاپ
کیفیت چاپ

عدد DPI هنگام چاپ نیز با استفاده از تعداد پیکسل تصویر دیجیتال و سایز خروجی، محاسبه می‌شود. در چاپگرهایی که مشخصات وضوح چاپ به صورت dots/mm یا تعداد نقطه در میلی‌متر بیان شده، باید توجه کنید که هرچه پرینتر شما نقاط بیشتری در میلی‌متر ایجاد کند، خروجی بهتری به شما می‌دهد، هرچه عدد DPI بزرگ تر باشد، تصویر شفاف تر و با کیفیت تر است.

3. سرعت چاپ

شما باید در کنار کیفیت چاپ دستگاهتان به سرعت پرینت آن نیز توجه لازم را داشته باشید. سرعت چاپ در دستگاه‌های مختلف متفاوت است. بنابراین شما باید براساس تعداد لیبل‌هایی که مدنظر دارید سرعت و دستگاه خود را انتخاب کنید. سرعت لیبل پرینترهای موجود در بازار در حال حاضر بین حداقل 100 تا 300 به بالا براساس نوع دستگاه است.

4. مقاومت

حتما از خودتان می‌پرسید که لیبل‌ها باید در برابر چه چیزی مقاوت کنند؟ باید بدانید که لیبل‌ها به طور عادی در برابر سایش و پاره شدن قرار می‌گیرند و ممکن است در معرض انواع مختلفی از عناصر مانند نور، مواد شیمیایی و انواع ساییدگی باشند که این موارد ممکن است تصویر روی برچسب را از بین ببرند.

5. شرایط محیطی

آیا پرینتر شما در محیط دفتری و اداری استفاده خواهد شد یا در یک محیط صنعتی؟ اگر پرینتر شما در یک انبار یا یک مرکز توزیع مورد استفاده قرار می ‎گیرد که در آن گرد و غبار، ضربات شدید و سایش هر روزه وجود دارد، لیبل پرینتر صنعتی بهترین انتخاب خواهد بود.

از سوی دیگر، اگر شما لیبل‌های خود را در یک محیط اداری تمیز و کنترل شده چاپ می‌‎کنید، یک لیبل پرینتر رومیزی می‎تواند نیازهای شما را برآورده کند. برای چاپ‌های کوچک و متوسط و چاپ ​​صنعتی سبک، لیبل پرینترهای نیمه صنعتی ​​می‌توانند با قیمتی پایین‌تر از لیبل پرینترهای صنعتی، دوام و استحکام لازم را ارائه دهند.

شرایط محیطی
شرایط محیطی

6. ماندگاری لیبل بر روی سطوح مختلف

روی چه سطحی می‌خواهید لیبل بچسبانید؟ ماندگاری لیبل شما به جنس لیبل و نوع سطحی که می‌خواهید لیبل را برروی آن بچسبانید بستگی دارد. ویژگی‎های سطح، نوع چسب برچسب‌هایی را که برای موارد استفاده شما مناسب‌تر است تعیین می‎ کند. برخی از رایج‌ترین انواع چسب‌ها، چسب‌های دائمی، قابل جدا شدن، مخصوص فریزر و مقاوم در برابر ضربه هستند. که هر کدام براساس نوع سطحی می‌خواهید بر روی آن بچسبانید کاربرد دارد.چسب دائمی ‎به طور معمول برای سطوحی استفاده می ‎شود که برچسب آن نباید جدا شود.

در حالی که برچسب‌های قابل جدا شدن در مواردی استفاده می‎شوند ‎که برچسب‌ها باید از یک سطح به سطح دیگر منتقل شوند. اگر می‎خواهید اقلام یخ زده را برچسب گذاری ‎کنید، دمای محیط عملیاتی بر رطوبت نیز تاثیر می‌گذارد و برچسب‌های اقلام فریزری از چسب مخصوصی که برای دمای سرد طراحی شده است بهره می‎ گیرند. برچسب های مقاوم در برابر ضربه برای سطوح خشن و دارای بافت ویژه مانند تایرها به کار می‌‎روند که نیاز به دوام و مقاومت بالایی در برابر عناصر طبیعی و فضای باز دارند.

ماندگاری لیبل بر روی سطوح مختلف
ماندگاری لیبل بر روی سطوح مختلف

7. اندازه استاندارد لیبل

در دسته بندی لیبل‌ها برای هر نوع جنس لیبلی اندازه‌های استانداردی در نظر گرفته شده است که کاربران می‌توانند براساس اندازه که مد نظرشان است نزدیک به استاندارد آن، لیبل خود را تهیه کنند در غیر این صورت می‌توانند به صورت سفارشی آن را در حجم بالا تولید و استفاده کنند.

8. مکانیزم چاپ بر روی لیبل

مکانیزم لیبل پرینترها براساس نوع مدل دستگاه و همچنین انتخاب مواد مصرفی آن‌ها به دو صورت  چاپ حرارتی مستقیم (Direct Thermal Printing) و چاپ انتقال حرارتی  (Thermal Transfer Printing) است.

مکانیزم چاپ حرارت مستقیم بر روی لیبل

دقیقا مکانیزم چاپ حرارت مستقیم بر روی لیبل‌ها همانطور که در فیش پرینترها نیز بود، بر اساس ترکیبات شیمیایی می‌باشد. همانطور که خودتان نیز می‌دانید برای اینکه ترکیبات شیمیایی واکنش نشان دهند ابتدا دستگاه باید گرم شود و بر اثر فشار، رنگ لیبل تغییر کرده و تیره می‌شود این تغییر رنگ جایگزین جوهر، ریبون و… می‌باشد. با اینکه استفاده از این مکانیزم بسیار ساده بوده اما باید معایب آن را نیز در نظر گرفت.

معایب استفاده از چاپ حرارت مستقیم
 • گران بودن مواد مصرفی آن (لیبل حرارتی) به دلیل کم مصرف بودن آن در بازار
 • ماندگاری پایین این مدل چاپ بر روی لیبل (زیرا نسبت به شرایط محیطی مانند گرما و نور (فلورسنت و یا نور مستقیم خورشید) بسیار حساس است و احتمال مخدوش شدن چاپ وجود دارد.)
 • پایین آوردن عمر هد دستگاه (زیرا برای چاپ بارکد روی کاغذ حرارتی، هد به شدت داغ می شود.)
مکانیزم چاپ حرارت مستقیم بر روی لیبل
مکانیزم چاپ حرارت مستقیم بر روی لیبل
مکانیزم چاپ انتقال حرارت بر روی لیبل

ابزار مورد استفاده در لیبل پرینتر انتقال حرارتی، ریبون (مواد مصرفی لیبل پرینتر) و گرمای پرینت هد می باشد. این نوع از لیبل پرینترها برای چاپ روی لیبل‌های غیرحرارتی و همچنین با لیبل‌هایی با هدف ماندگاری طولانی مدت مناسب می‌باشند. در واقع عملکرد اصلی لیبل پرینتر انتقال حرارتی، در اثر فشار و گرما به ریبون و انتقال جوهر ریبون به لیبل می‌باشد.

مزایای استفاده از چاپ انتقال حرارت
 • کیفیت و وضوح چاپ بالا
 • اسکن آسان و راحت به وسیله بارکدخوان‌ها
 • طول عمر و ماندگاری چاپ بسیار بالا
 • هزینه خرید لیبل و ریبون نسبت به لیبل‌های حرارتی بسیار به صرفه است.
 • مقاومت بالا در محیط‌های آلوده صنعتی.

9. مواد مصرفی لیبل پرینتر

انواع لیبل

کاربرد اصلی لیبل‌ها برای چسباندن بر روی انواع جسم است، که هرکدام ساختار متفاوتی دارند. آن‌ها براساس چسبندگی بر روی اجسام و نوع جسم مدنظر انتخاب می‌شوند. که در ادامه ما به آن اشاره می‌کنیم:

 • لیبل کاغذی:

به دلیل بافت طبیعی کاغذ، کیفیت و وضوح تصویر می‌تواند در برچسب‌های کاغذی بسیار خوب باشد. جوهر می‌تواند به راحتی به کاغذ بچسبد و منجر به جزئیات بیشتر در تصویر چاپ شده شود.  لیبل کاغذی به طور معمول سفید هستند، اما در طیف گسترده‌ای از رنگ‌های سرگرم کننده و زنده ارائه می‌شوند.

متنوع بودن رنگ کاغذ، ویژگی‌های زیبایی شناختی جدیدی به آن می‌افزاید و راه‌های جدیدی را برای بیان هنری و طراحی چشم نواز باز می‌کند. لیبل‌های کاغذی بیشتر برای چسابندن برروی انواع جعبه و اجسام کاغذی استفاده شده اسست. برای چاپ برروی این لیبل باید از ریبون وکس استفاده کرد.

 • لیبل pvc:

لیبل‌های پی وی سی حالت پلاستیکی داشته و تا 80 درجه سانتیگراد حرارت را تحمل می‌کنند و دارای مقاومت از نظر کشیدگی می‌باشند اینگونه لیبل‌ها در مقابل عوامل محیطی از قبیل باد و باران و گرمای آفتاب مقاوم هستند که در بخشهای لوازم خودرو و لوازم خانگی و داروسازی استفاده زیادی دارند و دارای انواع مات و براق می‌باشد. برای چاپ بر روی این لیبل‌ها می‌توان از ریبون وکس رزین استفاده کرد.

انواع لیبل
انواع لیبل
 • لیبل متال:

اینگونه لیبل‌ها از نوعی آلیاژ فلز ساخته شده است، و مقاوت زیادی از نظر کشیدگی دارند و در عین در دمای بین منهای 40 درجه سانتیگراد و مثبت 220 درجه سانتیگراد تمام خواص خود از جمله چسبندگی را حفظ می‌کند، همچنین ضدخش بوده و در صورتی که برای چاپ از ریبون خاص خود استفاده شود کیفیت چاپ روی آن عالی خواهد شد و در مقابل حرارت و شوینده‌های قوی مقاوم می‌باشند.

بیشترین مصرف این لیبل‌ها در بخش لوازم‌خانگی و در بخش تولید لوازم خودرو و الکتروموتورها می‌باشد، درحقیقت همان شناسه محصولاتشان می‌باشد، برچسب‌های متال دارای رنگ نقره‌ای می‌باشند و برای چاپ بر روی آن‌ها باید از ریبون رزین استفاده کرد.

 • لیبل سکوریتی:

این گونه لیبل‌ها در بحث‌های امنیتی و گارانتی محصولات استفاده می‌شوند و معروف به لیبل گچی بوده و بعد از چسباندن به محصول به هیچ طریقی قابل کندن نیستند و در صورت سعی به کندن این نوع لیبل خرد می‌شوند که بیشتر برای گارانتی محصولات الکترونیکی استفاده می‌شوند همچنین میتوان بجای لیبل اموال هم استفاده کرد.

 • لیبل اموال:

اینگونه لیبل‌ها همانطور که از اسمش پیداست برای اموال سازمان و شرکت‌های بزرگ استفاده می‌شود و همچنین همان بحث امنیتی لیبل‌های سکوریتی را دارا می‌باشد ولی از نظر نوع جنس بسیار ضخیمتر از دیگر لیبل‌ها می‌باشد. برای چاپ برروی این لیبل‌ها می‌توان از ریبون رزین استفاده کرد.

انواع ریبون

لیبل پرینترها می‎توانند با استفاده از ریبون‌های مناسب، لیبل‌هایی با کیفیت بالا تولید کنند. همانطور که تا به الان متوجه شدید لیبل‌ها جنس‌های متفاوتی دارند که براساس آن، باید ریبون مورد نظر را نیز انتخاب کنید.

انواع ریبون
انواع ریبون

دسته بندی ریبون‌ها براساس ریبون وکس مخصوص چاپ برروی لیبل‌‌های کاغذی، ریبون وکس رزین برای چاپ برروی لیبل‌های کاغذی، pvc، متال و ریبون رزین برای چاپ برروی لیبل‌های اموال بوده است. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که شما براساس نوع ریبونی که انتخاب می‌کنید، می‌توانید به طول عمر، ماندگاری و همچنین کیفیت مورد نظرتان برسید. پس در انتخاب مواد مصرفی خود دقت نمایید.

10. پورت اتصال لیبل پرینترها

این دستگاه با پورت‌های اتصالی متفاوتی در بازار موجود است که در هنگام خرید باید به پورت‌های اتصالی دستگاهتان دقت کنید و براساس نیازتان آن را خریداری کنید.

پورت اتصال لیبل پرینترها
پورت اتصال لیبل پرینترها
 • پورت موازی: (Parallel) پورت استاندارد اتصال به پرینتر که نیازی به نصب کردن درایور ندارد و از سرعت بالایی برخورداراست.
 • پورت سریال: (Serial) درمقایسه با پورت‌های دیگر از سرعت پایینی برخوردار است و اغلب برای فاصله‌های بیشتر از 15 متر مورد استفاده میگیرد.
 • پورت شبکه: (Ethernet) معمولا در مکان‌هایی که تعداد پرینترها و یا کامپیوترها زیاد است استفاده می‌شود و علاوه براین از هزینه‌ی بالایی هم برخوردار می‌باشد.
 • پورت: (USB) این پورت معمولا برروی تمامی لپ تاپ‌ها موجود می‌باشد. تنها اشکال اساسی آن نصب دوباره درایور پرینتر به هنگام قطع و وصل شدن سیم و برد آن است.

سخن پایانی

در این مقاله ما به بحث در مورد راهنمای خرید لیبل پرینتر پرداختیم و سعی کردیم که هرآنچه باید قبل از خرید یک لیبل پرینتر بدانید به شما آموزش دهیم. تا بتوانیم در راستای خرید مطمئن دستگاه لیبل پرینتر و همچنین آشنایی بیشتر با انواع مواد مصرفی لیبل پرینتر به شما کمک کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در مورد خرید انواع لیبل پرینتر و همچنین خرید فیش پرینتر می‌توانید با کارشناسان ما در دیجی کارتریج تماس و یا از طریق سایت با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید