صندوق فروشگاهی چیست و چه کارایی دارد؟

صندوق فروشگاهی چیست و چه کارایی دارد؟

صندوق فروشگاهی چیست، شاید شما هم در سوپرمارکت‌ها در کنار بارکدخوان، فیش پرینتر و… صندوق فروشگاهی را دیده‌باشید. این دستگاه، شبیه کامپیوتر بوده که کارایی‌های مختلف دارد. ما در این مقاله قصد داریم درباره‌ی سیستم صندوق فروشگاهی، برنامه و بهترین صندوق فروشگاهی و… با شما صحبت کنیم. پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 • همه چیز درباره‌ی صندوق فروشگاهی
 • صندوق فروشگاهی چیست؟
 • کارایی صندوق فروشگاهی
 • معرفی انواع صندوق‌های فروشگاهی
 • سخن پایانی

همه چیز درباره‌ی صندوق فروشگاهی

صندوق فروشگاهی چیست؟

صندوق فروشگاهی چیست، صندوق فروشگاهی، کامپیوتری کوچک است. این دستگاه مجهز به برنامه نرم‌افزاری حسابداری است و تمام اطلاعات مربوط به خرید و فروش روزانه، موجودی کالا و سود و زیان فروشگاه در آن ثبت و توسط دستگاه تحلیل می‌شود. هر صندوقی تجهیزات مختلف همچون کشوی پول، چاپگر فیش و بارکدخوان دارد و ثبت اطلاعات فروش در آن به صورت خودکار انجام می‌شود.

کارایی صندوق فروشگاهی

با کمک صندوق فروشگاهی، فروشندگان می‌توانند با خیال راحت از میزان درآمد و هزینه‌های فروشگاه‌شان به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه آگاه شوند و تصمیم‌های بهتری درباره‌ی خرید و هزینه در مورد اجناس مختلف انجام دهند. علاوه‌ براین، فروشندگان با کمک سیستم صندوق فروشگاهی می‌توانند خدمات بهتر، سریع‌تر و منظم‌تر به مشتریان داده و تجربه‌ی خرید مناسبی برای آن‌ها فراهم سازد.

شاید با این اوصاف که به آن اشاره کردیم، مردم تصور می‌کنند صندوق‌های فروشگاهی، فقط برای ثبت و ضبط اطلاعات و تراکنش‌های فروش استفاده می‌شوند، اما باید در پاسخ گفت خیر، از این دستگاه‌ها، برای گزارش‌گیری‌های مختلف سازمان‌ها، ردیابی موجودی انبار، به روزرسانی لحظه‌ای اطلاعات موجودی فروشگاه‌ و… نیز می‌توان استفاده کرد. با کمک صندوق‌ها؛ افراد می‌توانند روند فروش را ردیابی کرده و میزان عرضه و تقاضا را تنظیم کنند.

محصولات مرتبط صندوق فروشگاهی چیست و چه کارایی دارد؟

معرفی انواع صندوق‌های فروشگاهی

در این قسمت، شما را با انواع صندوق‌های فروشگاهی آشنا می‌کنیم:

صندوق فروشگاهی ECR

این مدل دستگاه دارای نرم افزار فروشگاهی بدون قابلیت تغییر یا ارتقاست و روی آن یک نمایشگر 4 اینچی، کیبورد، کشوی پول و پرینتر نصب شده‌است. قیمت صندوق فروشگاهی ECR با توجه به تورم، مناسب بوده و کار با آن‌ها پیچیدگی زیادی ندارد.

دستگاه ECR قابلیت اتصال به بارکدخوان را دارد و همین امر موجب شده تا سرعت عملیات فروش در آن بالا باشد. این صندوق برای فروشگاه‌های کوچک که نیاز چندانی به مدیریت داده‌های انبار و… ندارند، گزینه‌ی مناسبی است. صندوقECR، از روش‌های مختلف پرداخت همچون نقدی و یا الکترونیک حمایت می‌کند.

صندوق فروشگاهی POS

بهترین صندوق فروشگاهی، مدل POS است. این دستگاه، چون کیفیت ساخت مناسبی دارد تا سال‌ها قابل استفاده‌است و از سوی دیگر چندکاربره بوده و نرم‌افزار آن را می‌توان تنظیم یا تغییر داد. این دستگاه را به راحتی با داشتن یک کامپیوتر و اضافه نمودن صندوق، بارکدخوان، فیش پرینتر و نرم افزار کامپیوتر می‌توان به صندوق فروشگاهی پوز تغییر داد.

صندوق فروشگاهی POS می‌تواند کارهای زیر انجام دهد:

 1. مدیریت انبار
 2. تحلیل عملکرد محصول
 3. معیارها و گزارش‌های فروش
 4. مدیریت کارکنان
 5. مدیریت ارتباط با مشتری CRM
 6. ابزارهای حسابداری
 7. برنامه‌ها برای وفاداری مشتری
 8. محاسبه کمسیون فروشنده

صندوق فروشگاهی POS Touch

این مدل صندوق، لمسی است و تمامی امور در آن، از طریق تاچ انجام می‌شوند، کیبورد و موس در آن خبری نیست و مانتیور صندوق تمامی امور را به عهده دارد. لمسی بودن این مدل موجب شده تا سرعت صندوق‌داران بسیار بالا باشد و وقت مشتریان تلف نگردد. این مدل صندوق فروشگاهی ظاهر جذابی دارد و بیشتر مناسب استفاده در فروشگاه‌هایی همچون کیف، کفش، لباس، کتاب‌فروشی، داروخانه‌ها و فروشگاه‌های بزرگ موادغذایی و… است.

صندوق مکانیزه فروش موبایلی (Mpos)

دستگاه Mpos کارایی مشابه POS دارد. با این تفاوت که هزینه‌ی آن در مقایسه با POS بسیار اندک بوده و از سوی دیگر به دلیل کوچک و  قابل حمل بودن، بهترین گزینه برای افزایش سرعت فروش است. اغلب در اوقاتی که پیک فروش بالاست، به منظور افزایش سرعت، خرده‌فروش‌های بزرگ در کنار دستگاه POS از این مدل نیز استفاده می‌کنند. فقط مدل Mpos در مقایسه با pos قدرت پردازش و سرعت کمتری دارد.

سخن پایانی

ما در این مقاله هرآنچه که در رابطه با صندوق فروشگاهی و قابلیت‌های آن وجود دارد را به صورت کوتاه و مختصر در اختیارتان قراردادیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد این دستگاه و همچنین خرید بارکدخوان، خرید لیبل پرینتر، خرید فیش پرینتر و خرید مواد مصرفی آن‌ها می‌توانید با کارشناسان ما در دیجی کارتریج تماس و یا از طریق سایت با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس ما: 02188912035

دیدگاهتان را بنویسید