فکس چیست و چگونه کار می کند؟

فکس چیست و چگونه کار می کند؟

فکس چیست و چگونه کار می کند، تا حالا فکر کردید فکس چگونه کار می‌کند؟ در گذشته‌های نه چندان دور که هنوز خبری از اینترنت پرسرعت نبود، در اداره‌ها و شرکت‌ها و… برای ارسال اسناد از این دستگاه استفاده می‌کردند. اما هچنان با گذر زمان و پیشرفت ارتباطات از این دستگاه به دلیل امنیت بالا در ادارات دولتی استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم با این دستگاه و نحوه کارکرد آن آشنا شویم. پس با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 • فکس چیست؟
 • دستگاه فکس چند مدل دارد؟
 • هر دستگاه فکس از چه اجزایی تشکیل شده است؟
 • فکس چگونه کار می کند؟
 • برای ارسال فکس چه اطلاعاتی لازم دارید؟
 • شماره فکس چیست؟
 • چه نکاتی برای ارسال فکس وجود دارد؟
 • چه نکاتی را در زمان دریافت فکس باید توجه کرد؟
 • سخن پایانی

فکس چیست؟

فکس چیست و چگونه کار می کند، برای اینکه با نحوه کار دستگاه فکس آشنا بشویم، در قدم اول باید بدانیم دستگاه فکس چیست؟ اگر بخواهیم به زبان ساده درباره این دستگاه صحبت کنیم باید بگوییم. فکس اسناد را در یک جا کپی کرده و در مکان دیگر آن را چاپ می‌کند. در واقع، امکان ارسال اسناد و دریافت آن‌ها را از طریق خطوط تلفنی، فکس می‌گویند.

دستگاه فکس چند مدل دارد؟

دستگاه فکس به ۳ دسته تقسیم می‌شود که عبارتند از:

۱-لیزری

دستگاه فکس لیزری یکی از جدیدترین انواع آن است که دقت و سرعت بسیار بالایی در ارسال، دریافت، چاپ و اسکن داده‌ها دارد. فکس لیزری خود به ۴ مدل تقسیم می‌شود که عبارتند از:

 • دو کاره
 • سه کاره
 • چهارکاره

دستگاه فکس لیزری می‌تواند از طریق LAN  و USB به کامپیوتر و شبکه متصل شده و فکس را ارسال یا دریافت کند. حتی می‌تواند با چند کامپیوتر فکس ارسال یا دریافت کنید.

۲– حرارتی

نوع حرارتی دستگاه، دوام بیشتری داشته و استهلاک کمتری پیدا می‌کند. اگر از دستگاه فکس زیاد استفاده نمی‌کنید، مدل حرارتی آن انتخاب مناسبی است. تفاوت این نوع با دو مدل دیگر در نوع کاغذ و نحوه‌ی چاپ آن است. دستگاه فکس حرارتی برای خروج داده‌هایش نیازی به کارتریج نداشته و از تکنولوژی حرارتی برای چاپ روی کاغذ استفاده می‌کند. این مدل برای چاپ پیام از کاغذهای مخصوص که به گرما حساس هستند، استفاده می‌کند.

۳– کاربنی

دستگاه فکس کاربنی برای کاربری کم تا متوسط تولید شده و کلیه فکس‌های آن روی کاغذ A4 انجام می‌شود. این مدل اسکنر نیز داشته و از پیام کپی می‌گیرد. بنابراین فکس کاربنی دو کاره است.

نحوه عملکرد آن بسیار شبیه فکس‌های حرارتی است. تنها تفاوت این دو در نوع کاغذ آن‌هاست. در مدل حرارتی از کاغذهای حرارتی استفاده می‌شود، اما در این مدل از کاربن رول با ۲۵۰ برگ استفاده می‌گردد.

هر دستگاه فکس از چه اجزایی تشکیل شده است؟

تمامی دستگاه‌های فکس از سه بخش اصلی تشکیل شده‌اند که عبارتند از: اسکنر، چاپگر و خط تلفن یا مودم

محصولات مرتبط فکس چیست و چگونه کار می کند؟

فکس چگونه کار می کند؟

فکس چیست و چگونه کار می کند، دستگاه فکس وقتی تصویر یا سند نوشتاری را می‌خواهد ارسال کند، از طریق اسکنرش ابتدا آن را اسکن می‌کند. اسکنر فکس در واقع یک خط از سنسورهای CCD با 1728 نقطه‌ است.

هر سنسور با توجه به شدت بازتاب نوری که روی کاغذ می‌تابد، ولتاژی تولید می‌کند که این ولتاژ بسته به سیاهی یا سفیدی نقطه، فرق می‌کند. این ولتاژهای متفاوت تبدیل به اطلاعات بیتی می‌شوند و توسط (Encoder) فشرده و در نهایت توسط مودم به صورت امواج صدا منتقل می‌شوند.

مودم‌ها با سرعت 56 کیلوبایت در ثانیه اطلاعات را از مودم انتقال می‌دهند. این شیوه انتقال چیزی حدود 15 ثانیه زمان لازم دارد. پس از اینکه فکس ارسال شد، ارسال کننده با گیرنده فکس تماس می‌گیرد. با این کار، مرحله‌ی بعدی که (Handshake) نام دارد را انجام می‌دهد. اگر بخواهیم مراحل ارسال و دریافت فکس را به صورت مختصر بگوییم، عبارتند از:

 1. ابتدا اطلاعاتی همچون سرعت مودم، اطلاعات ارسال کننده و دقت چاپ هر صفحه ارسال می‌شود.
 2. اطلاعات صفحه‌ای که نیاز به فکس بوده، منتقل می‌گردد.
 3. سیگنالی داده می‌شود که دیگر صفحه‌ای وجود ندارد.

برای ارسال فکس چه اطلاعاتی لازم دارید؟

برای ارسال فکس تنها به اسناد و شماره فکس نیاز دارید.

شماره فکس چیست؟

شماره فکس مانند شماره‌های معمولی تلفن است، با این تفاوت که وقتی فرد با آن تماس می‌گیرد، صدای فکس پاسخگو خواهد بود. این شماره از طریق شرکت مخابرات به فرد داده می‌شود. اگر فکس بین دو استان یا دو شهر در دو استان متفاوت انجام می‌گیرد، ابتدا باید کد شهر را قبل از تماس وارد کرده و سپس شماره گرفته شود.

چه نکاتی برای ارسال فکس وجود دارد؟

 1. قبل از ارسال فکس ابتدا بررسی کنید که دستگاه به تلفن وصل باشد.
 2. تونر یا جوهر آن پر باشد.
 3. دستگاه، کاغذ داشته باشد.
 4. دستگاه را روشن کرده و سندی که می‌خواهید فکس کنید را در قسمت مخصوص قرار دهید.
 5. با شماره فکس گیرنده تماس بگیرید.
 6. گزینه ارسال را انتخاب کنید.
 7. پس از ارسال، تأییدیه را دریافت کنید.
 8. کار به اتمام رسید، اسنادتان را بردارید.

چه نکاتی را در زمان دریافت فکس باید توجه کرد؟

 • دستگاه فکس راه‌اندازی شده‌باشد.
 • دستگاه جوهر و کاغذ مخصوص داشته باشد.
 • زمانی که که تلفن دستگاه زنگ خورد، آن را بردارید.
 • فرستنده باید تأیید کند که فکس با موفقیت به اتمام رسیده‌است.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم درباره دستگاه فکس، نحوه عملکرد و اجزای آن اطلاعات کامل اما مختصری در اختیارتان قراردهیم. برای مشاوره بیشتر برای خرید دستگاه فکس یا خرید دستگاه پرینتر چندکاره می‌توانید با کارشناسان ما در دیجی کارتریج تماس و یا از طریق سایت با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس ما: 02188912035

دیدگاهتان را بنویسید