هشت روش کاهش مصرف جوهر پرینتر

هشت روش کاهش مصرف جوهر پرینتر

یکی از دغدغه های همیشگی کاربران پرینتر، هزینه تامین مواد مصرفی آن است.اغلب اوقات با روش های اشتباه برای چاپ، مقدار زیادی از تونر کارتریج پرینتر لیزری را هدر میدهیم و باید کارتریج را عوض کنیم که این نیز هزینه بالایی دارد.پس اگر فکر میکنید هزینه جوهر چاپگر شما زیاد است، این آموش را از دست ندهید.

آنچه در ادامه میخوانید:

 • چاپ رنگی ممنوع!
 • فونتشو عوض کن
 • تغییر تنظیمات پرینتر
 • انتخاب کارتریج مجزا
 • سرویس پرینتر یادت نره
 • از پیش نمایش چاپ استفاده کنید
 • به روز رسانی دستگاه
 • کارهای چاپی را پشت سر هم انجام دهید
 • سخن پایانی

هشت روش کاهش مصرف جوهر پرینتر

چاپ رنگی ممنوع!

معمولا بیشتر فایل ها و تصاویری که به صورت سیاه و سفید برای پرینتر ارسال میشوند، به جز رنگ مشکی از کارتریج رنگی نیز در چاپ استفاده میکنند.
اگر فایل شما سیاه و سفید است قبل از گرفتن پرینت گزینه  gray scale only را بزنید.
بنابراین ترتیب چاپ دستگاه به شکل سیاه و سفید انجام شده و پرینتر جوهرهای رنگی را وارد میدان چاپ نمیکند.

فونتشو عوض کن

فونت ها از مقادیر مختلفی جوهر استفاده میکنند.فونت های مختلف ضخامت های مختلفی هم دارند که تاثیر چشم گیری در مصرف جوهر دارند.
فونت Arial ، فونت پیش فرص پرینتر است که با تغییر آن بر calibri و times new roman تا 27% کاهش مصرف جوهر پرینتر خواهید داشت. به این نکته توجه کنید که سایز فونت به قدری نباشد که نتوان، از برگه پرینت شده استفاده کرد .

هشت روش کاهش مصرف جوهر پرینتر

تغییر تنظیمات پرینتر

برخی از گزینه‌ها و تنظیمات پیشفرض پرینتر، ممکن است روی بهترین وضوح و کیفیت قرار گرفته باشد. پس تنظیمات پرینتر را به طور مرتب چک کنید و اگر وضوح بالا، در کار شما اهمیت چندانی ندارد، بهتر است ابتدا از قسمت تنظیمات، پرینتر را مطابق با نیازتان شخصی سازی کنید.
مراحل انجام تنظیمات در پرینتر

 1. ابتدا در قسمت جستجوی ویندوز کلمه settings را جستجو کنید.
 2. بر روی آیکن settings کلیک کنید.
 3. از بین گزینه‌های موجود Devices را انتخاب کنید.
 4. از منوی سمت چپ، گزینه printers & scanners را انتخاب کنید.
 5. نام پرینترتان را از بین لیست دستگاه‌های موجود، انتخاب کنید.
 6. از بین دو گزینه‌ای که بعد از انتخاب نمایش داده می‌شود، Manage را انتخاب کنید.
 7. در صفحه بعد از منوی سمت راست Printing preferencesرا انتخاب کنید.
 8. در پنجره باز شده با انتخاب گزینه advanced، می‌توانید تمام تنظیمات چاپ را شخصی سازی کنید. تنظیماتی مانند: اندازه صفحه، کیفیت خروجی تصویر، رنگ و … از این بخش، قابل مدیریت و تنظیم هستند.
 9. برخی از پرینتر‌ها، از قابلیت چاپ اقتصادی برخوردار بوده و از مصرف کارتریج می‌کاهند. در چنین شرایطی پرینتر، برای چاپ اسناد از میزان کمتری جوهری استفاده خواهد کرد و خروجی تصاویر نیز کمرنگ‌تر خواهد شد.

محصولات مرتبط

انتخاب کارتریج مجزا

پرینترهایی که از چند کارتریج رنگی استفاده می کنند، در صورت تمام شدن یکی از رنگ ها نیاز به تعویض کامل کارتریج دارند. در این شرایط اگر کارتریج را وزن کنید متوجه میشوید که هنوز یک یا دو رنگ دیگر آن دارای جوهر هستند. برای کاهش مصرف جوهر در پرینتر بهتر است که پرینتری را انتخاب کنید که کارتریج های آن به صورت مجزا باشند. به این ترتیب می توانید هریک از کارتریج های تمام شده را به شکل مجزا جایگزین کنید.

 کاهش مصرف جوهر پرینتر

سرویس پرینتر یادت نره

همواره احتمال اینکه کارتریج مقداری جوهر از خود پخش کند و باعث به هدر رفتن جوهر و افت کیفیت اجزای داخلی سیستم باشد، وجود دارد. این مسئله با سرویس دهی اصولی قابل حل است.سرویس دوره‌ای باعث می‌شود که کارایی دستگاه شما بهینه شود. در این صورت دستگاه، کمتر پرینت‌ها خراب می‌کند و نشت تونر یا جوهر زودتر شناسایی و برطرف می‌شود. این مزیت‌ها باعث می‌شود که مصرف دستگاه شما در کنار حفظ کیفیت چاپ در حد استاندارد باقی بماند.

از پیش نمایش چاپ استفاده کنید

آیا تا به حال توانسته ‎اید از یک صفحه وب پرینت بگیرید بدون اینکه جوهرتان را با چاپ تبلیغات موجود در پایین صفحه هدر دهید؟ همیشه فایل خود را در Print Preview باز کنید تا اطمینان حاصل نمایید که صفحات و جوهر هدر نمی ‎روند. این کار در نرم افزار ورد با فشردن کلیدهای Ctrl+F۲ امکان پذیر است.

به روز رسانی دستگاه

اگر بیش از ۵ سال است که از پرینتر خود استفاده می کنید، زمان بروز رسانی آن فرا رسیده است.
درایور و فریمور دستگاه را به موقع آپدیت کنید. با آپدیت نرم افزار‌ها، بسیاری از مشکلات مربوط به پرینتر و کارتریج برطرف خواهد شد. در نتیجه جوهر و تونر کمتری مصرف می شود. (خرابی و وجود مشکل در پرینتر باعث مصرف بیشتر جوهر می شود.)

کارهای چاپی را پشت سر هم انجام دهید

پرینترهای لیزری بعد از هرباری که فرمان چاپ را به آنها می‌فرستید، متوقف می‌شوند و در فرمان چاپ بعدی، دوباره شروع به کار می‌کنند. این موجب می‌شود تا مقداری از تونر در هر بار توقف و شروع به کار پرینتر به هدر رود. برای جلوگیری از این امر بهتر است کارهای چاپی با تعداد بالا را به صورت صف انجام دهید و شروع به کار برای چاپ جدید، بعد از اتمام کار چاپ قبلی باشد.

سخن پایانی

اگر به نکات بالا عمل کنید به شما قول میدهیم میتوانید حداقل تا 50 درصد کاهش مصرف جوهر داشته باشید .

شماره تماس ما: 02188912035

دیدگاهتان را بنویسید