۹ نکته کلیدی و مهم برای خرید یک اسکنر مناسب

۹ نکته کلیدی و مهم برای خرید یک اسکنر مناسب

خرید یک اسکنر مناسب، برای خرید یک دستگاه در صنعت چاپ و دیجیتال باید نکاتی را درنظر گرفت. همانطور که خودتان نیز می‌دانید قبل از خرید هردستگاه باید به نیازمان از آن دستگاه توجه کرد و براساس آن کالای مورد نظر را خریداری کرد. علاوه بر این مورد چند سوال نیز به وجود می‌آید به طور مثال: به نظر شما برای خرید اسکنر باید به چه ویژگی‌های توجه کرد؟ یک اسکنر مناسب، چه شرایطی دارد؟ اصلا نکات مهم و کلیدی قبل از خرید اسکنر چیست؟ اگر شما هم می‌خواهید یک اسکنر برای شرکت، دفتر و یا خانه خود بخرید، باید ابتدا بدانید با اسکنر می‌خواهید چه کارهایی انجام دهید؟ پس از مشخص کردن کارهای مورد نیازتان، نوبت آن است که با یک سری نکات مهم و کلیدی قبل از خرید اسکنر آشنا شوید. در این مقاله ما نکات لازم برای خرید یک دستگاه اسکنر را می‌گوییم تا شما خریدی مطمئن و راحت داشته باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 • نکات کلیدی و مهم قبل از خرید اسکنر
 • دقت و سرعت
 • سازگاری با نرم افزار
 • عمق رنگ
 • اندازه قابل اسکن
 • نکات کلیدی و مهم قبل از خرید اسکنر
 • نوع رابط اسکنر
 • خدمات و گارانتی
 • امکانات مختلف اسکنر
 • اسکن دورو (Duplex)
 • سخن پایانی

نکات کلیدی و مهم قبل از خرید اسکنر

۱. دقت و سرعت

خرید یک اسکنر مناسب، از جمله نکات مهم و کلیدی قبل از خرید اسکنر، توجه به منبع تغذیه آن‌ است. اسکنرها به صورت کلی به ۲ دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 • اسکنر تخت

این مدل اسکنر دارای یک صفحه‌ی شیشه‌ای است که کاغذ یا عکس را روی آن گذاشته شده و اسکن می‌گیرید.‌ اسکن‌های تخت با دقت و رزولوشن‌ بالا، اما سرعت‌ پایینی دارند.

 • اسکنر فیدر اتوماتیک

در این نوع اسکنر، اسناد درون فیدر گذاشته شده، دستگاه برگه‌ها را به صورت خودکار و تکی برداشته و اسکن می‌کند. سرعت اسکن در این مدل بالا، اما رزولوشن‌ پایینی دارند.

2. سازگاری با نرم افزار

سازگاری نرم افزار اسکنر یا پرینتر با سیستم عامل کامپیوتر از جمله نکات مهم و کلیدی قبل از خرید اسکنر است که باید به آن توجه کنید. بهتر است قبل از خرید اسکنر حتما از عملکرد آن در سیستم عامل دستگاه‌تان اطمینان پیدا کرده و سپس اقدام به خرید کنید.

برای تحقیق در این امر می‌توانید به وب سایت برند اسکنر مراجعه کرده و از سیستم عامل‌هایی که همپوشانی می‌کند، اطلاع پیدا کنید و یا از شرکت فروشنده در این زمینه سوال کنید تا قبل از خرید اطمینان لازم را به دست بیاورید.

۳. عمق رنگ

عمق رنگ اسکنر، نیز از جمله نکات مهم و کلیدی قبل از خرید اسکنر است. منظور ما از عمق رنگ، در واقع تعداد رنگ‌هایی است که اسکنر می‌تواند آن‌ها را شناسایی و ذخیره‌سازی کند.

واحد اندازه‌گیری عمق رنگ (بیت در پیکسل) است. یک اسکنر مناسب، حداقل ۳۶ بیت در پیکسل عمق رنگی دارد. البته اسکنرهای جدید با کیفیت خانگی، ۴۸ بیت در پیکسل عمق رنگ دارند.

۴. اندازه قابل اسکن

اندازه قابل اسکن در یک اسکنر نیز از جمله نکات مهم و کلیدی قبل از خرید یک اسکنر مناسب است که رابطه مستقیم با نیاز شما دارد. هرچه اسکنر بزرگ‌تر باشد، قادر به اسکن صفحات بزرگ‌تر است.

حداقل ناحیه‌ای که برای اسکن نیاز دارید، اندازه‌ی یک صفحه A4 است. بنابراین اندازه اسکن رابطه مستقیم با صفحاتی دارد که شما قرار است، اسکن کنید.

۵. نوع رابط اسکنر

نوع رابطی که بین اسکنر و دستگاه شما وجود دارد، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که قبل از خرید اسکنر باید به آن توجه کنید. اغلب سیستم‌های امروزی دارای پورت USB2 هستند. این پورت بسیار ساده بوده و سرعت بالایی نیز دارد. قبل از خرید، بررسی کنید اسکنر شما دارای چند رابط و پورت بوده و براساس نیازتان آن را حریداری کنید.

۶. خدمات و گارانتی

اغلب ما در زمان خرید وسایل مختلف، فراموش می‌کنیم که درباره خدمات و گارانتی پس از فروش آن صحبت کنیم. اغلب دستگاه‌های برقی و… پس از مدتی استفاده دچار مشکل می‌شوند. اسکنر نیز از این قاعده جدا نیست. داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش نیز از جمله نکات مهم و کلیدی قبل از خرید اسکنر است که باید به آن توجه لازم را داشته باشید.

۷. امکانات مختلف اسکنر

برخی از اسکنرها کاربردهای گوناگون داشته و برای فکس، کپی و پرینت نیز قابل استفاده هستند. می‌توان با بررسی نیازهای خود با خرید یک دستگاه چندکاره در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد. البته قبل از خرید حتما مشخصات و ویژگی‌های اسکنر چندکاره را بررسی کنید تا اسکنر کیفیت پایینی نداشته باشد.

۸. ظرفیت اسکنر

از جمله نکات مهم و کلیدی قبل از خرید اسکنر، حجم استادی است که به صورت روزانه و ماهانه می‌خواهید اسکن کنید. اسکنرها براساس ظرفیت‌شان مدل‌های مختلفی دارند.

9. اسکن دورو  (Duplex)

آیا دو روی کاغذ را می‌خواهید اسکن کنید. اگر تعداد کاغذهایی که پشت و رو پرینت شده، زیاد است. باید از اسکنرهای دورو استفاده کنید. البته قیمت این مدل اسکنرها از نوع معمولی بیشتر است. اسکنرهای دورو در ۲ مدل در بازار هستند که عبارتند از:

 • اسکنرهایی که به صورت همزمان هر دو طرف کاغذ را اسکن می‌کنند.
 • ابتدا یک طرف کاغذ را اسکن کرده، سپس آن را برگردانده و سمت دیگرش را اسکن می‌کنند.

سخن پایانی

در این مقاله ما نکاتی برای خرید اسکنر را بیان کردیم تا شما بتوانید با خیالی آسوده خرید خود را انجام دهید. همانطور که می‌دانید این نکات بسیار کلیدی و مهم بوده که حتما باید قبل از خرید یک اسکنر مناسب لحاظ شود. در دیجی کارتریج قبل از فروش هردستگاه ما این نکات را لحاظ کرده و از کاربران می‌پرسیم. تا بتوانیم بهترین مشاوره را به آن‎‌ها داده و راهنمایی کنیم. این یکی از وظایف اصلی ما بوده است. برای مشاوره بیشتر در مورد خرید هر مدل دستگاه در صنعت ماشین آلات اداری می‌توانید با مشاوران ما در دیجی کارتریج تماس  یا از طریق سایت با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس ما: 02188912035

دیدگاهتان را بنویسید