کارتریج و ویژگی های آن

کارتریج و ویژگی های آن

کارتریج و ویژگی های آن

منبعی که باعث می شود تا بتوان در دستگاه هایی مانند پرینتر و پلاتر کار چاپ را انجام داد ماده ای به نام جوهر می باشد که این جوهر در کارتریج ریخته شده و بعد این وسیله در دستگاه موردنظر قرار داده می شود. جوهر به طور دائم در دستگاه باقی نخواهد ماند بلکه در صورت استفاده از دستگاه پرینتر این جوهر به اتمام رسیده و شما مجبور خواهید شد تا کارتریج را یا خودتان شارژ کنید یا این که آن را به جایی تحویل بدهید تا آن ها برایتان آن را شارژ نمایند. شارژ کردن کارتریج به این معنی می باشد که ماده ای که در آن ریخته می شود یعنی جوهر بعد از تمام شدن آن دوباره به آن تزریق شود تا دستگاه پرینتر بتواند به کمک آن هر چیزی که از کامپیوتر درخواست می کنید را چاپ نماید. اگر جوهر درون کارتریج تمام شود و شما آن را شارژ نکنید هیچ چاپی بر روی کاغذ صورت نخواهد گرفت.

منبع تامین رنگ در چاپگرها بسته به نوع چاپگر تونر یا کارتریج نامیده می‌شود چاپگرهای جوهر افشان به وسیله پاشیدن قطرات ریز جوهر روی یک صفحه کاغذ از طریق منافذ ریزی که در هد وجود دارد، باعث به وجود آوردن تصاویر سیاه و سفید و رنگی در حد کیفیت مناسب می‌شود. رنگ‌های اصلی در چاپگرهای جوهر افشان، به سه رنگ اصلی تقسیم می‌شود: cyan(آبی)، magenta (قرمز) و‌ (yellow) زرد که به همراه آن‌ها یک رنگ سیاه نیز وجود دارد که برای تولید تصویر با رنگ مشکی به کار می‌رود. بعضی از چاپگرهای جوهرافشان، از ترکیب سه رنگ اصلی، رنگ مشکیِ مرکبی به وجود می‌آورند که برای نوشتن متن چندان مناسب نیست و رنگ آن به صورت مشکی متمایل به سبز یا آبی می‌باشد.

در سری قدیم چاپگرهای جوهرافشان، کارتریج‌های سه رنگ اصلی به یکدیگر متصل بودند و در صورت تمام شدن یکی از رنگ‌ها شما مجبور به تعویض هر سه رنگ بودید. ولی امروزه در چاپگرهای جوهرافشان، این سه رنگ از یکدیگر جدا شده‌اند. معمولاً اکثر چاپگرهای جوهر افشان از چهار رنگ اصلی تشکیل شده‌اند. ولی شما برای چاپ حرفه‌ای عکس، به یک چاپگر با شش رنگ مجزا احتیاج دارید که علاوه بر سه رنگ اصلی و رنگ مشکی، دارای یک رنگ قرمز روشن و آبی روشن ‌باشد که در ایجاد تصاویر با رنگ‌های طبیعی‌تر تأثیرگذار است.

بنابراین شما می توانید با اقدام به موقع برای شارژ دوباره آن و همین طور داشتن یک کارتریج اضافه به طور مدام از دستگاه پرینتر خود برای چاپ هر موردی استفاده نمایید. این که شما یکی از این کارتریج ها اضافی را به طور رزرو داشته باشید گزینه خیلی خوبی خواهد بود تا همیشه و با خیالی آسوده بتوانید کارهای خودتان را پیش برده و کاری که مرتبط با چاپ بر روی کاغذ می شود عقب نیوفتد.

در نوع اول از از اصلی ترین رنگ ها یعنی آبی ، زرد ، قرمز و حتی یک رنگ سیاه هم برای آن در نظر گرفته شده است. زمانی که قصد دارید تا چاپ رنگی داشته باشید یا زمانی که می خواهید بر روی کاغذ چاپ سیاه و سفید نیز داشته باشید می توانید از کارتریج جوهرافشان در دستگاه پرینتر خود استفاده نمایید. جدای از رنگ کیفیت نیز بسیار در چاپ اهمیت خواهد داشت که بسته به نوع پرینتر و کارتریج می توانید از کیفیت با درجه های مختلف بهره ببرید.

در نوع دوم به جای سه رنگ اصلی از کارتریج تونری استفاده می شود.کارتریج لیزری همانطور که از نامش پیداست در پرینترهای لیزری استفاده می‌شود و از نوع پودری با ذرات فشرده و بسیار ریز است. پودری که در کارتریج‌های لیزری موجود است،  یک ماده جامد بوده که خاصیت مغناطیسی (آهنربایی) دارد. در گذشته جنس پودرهای استفاده شده از اکسید و کربن بود اما حال به منظور افازایش کیفیت در چاپ از نوعی پلیمر استفاده می‌شود. کارتریج‌های تونری از نظر ماندگاری مقاومت بیشتری در مقابل کارتریج‌های جوهری دارند. لازم به ذکر است که رطوبت و دمای زیاد باعث از بین رفتن کارتریج لیزری خواهد شد.
اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چگونه این پودر در قالب جوهر بر روی کاغذ دیده می‌شود و اسناد را چاپ می‌کند؟
باید گفت که این ذرات برای چسبیده شدن به کاغذ، با استفاده از یک درام الکترواستاتیکی ذوب شده و بر روی کاغذ به وسیله غلطک های حرارتی چاپ می‌شوند.
 

برای سفارش میتوانید با مجموعه ما تماس بگیرید!

021-88912035

شنبه تا چهارشنبه 9 صبح الی 8 شب و پنجشنبه ها از 9 صبح الی 3 عصر آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستیم.

آدرس سایت ما : http://digicartridge.com

All comments