هیتر دستگاه کپی

هیتر دستگاه کپی

هیتر دستگاه کپی

هیتر یکی از قطعات مشترک میان دستگاه‌های کپی و پرینتر است که وظیفه آن در هر دو دستگاه، تثبیت چاپ انجام شده است. این کار –یعنی تثبیت چاپ انجام شده- از طریق گرمای خارج شده از هیتر انجام می‌شود. برای درک بهتر وظیفه هیتر بد نیست نگاهی به چگونگی انجام چاپ در دستگاه‌های کپی داشته باشیم.

یکی از مهم ترین قطعات دستگاه کپی هیتر یا فیوزینگ آن به شمار می رود. گرمای موجود در کاغذ خارج شده از دستگاه کپی به علت وجود هیتر می باشد. به عبارتی تثبیت متون و یا تصاویر بر روی کاغذ از طریق این حرارت انجام می شود. پس از اعمال فرآیند چاپ کاغذ کپی گرفته شده از زیر این قطعه عبور کرده و سپس از دستگاه خارج می شود. هیتر یکی از قطعات مشترک میان انواع پرینتر ها و دستگاه های کپی می باشد.  نحوه ی عملکرد هیتر به این صورت است که درام با توجه به این که اندازه دقیق تونر مورد نیاز برای هر تصویر را در خود دارد آن را بر روی کاغذ می ریزد، در مرحله ی بعدی به وسیله ی فیوزینگ حرارت دیده و پخته شده و باعث حک شدن تصاویر یا متون بر روی کاغذ می شود ، در آخر کاغذ به وسیله غلطک خروجی خارج می شود

اکثریت قریب به اتفاق دستگاه‌های کپی این قابلیت را دارند که خرابی برخی از قطعات خود را از طریق پنل یا علامتی به کاربر اعلام دارند. در ارتباط با خرابی هیتر نیز در غالب دستگاه‌های کپی این امکان وجود دارد که اشکال پیش آمده از طریق پنل، علامت و یا پیغامی به کاربر اعلام گردد.

در این شرایط نیاز است تا هیتر دستگاه کپی بررسی شده و در صورت نیاز تعویض و یا تعمیر گردد. تعمیر هیتر دستگاه کپی یکی از سرویس‌های تخصصی مرتبط با این دستگاه است که می‌بایست صرفاً توسط کارشناسان تعمیر انجام پذیرد. بی‌توجهی به این مسئله سبب دوچندان شدن اشکالات پیش امده در دستگاه و خرابی‌های آن خواهد گردید.

همانگونه که می‌دانید برای انجام چاپ در دستگاه‌های کپی، تونر مورد نیاز توسط درام بر روی کاغذ ریخته می‌شود. پس از این کار، تونر ریخته شده بر روی کاغذ توسط فیوزینگ یا هیتر دستگاه کپی حرارت دیده و بر روی کاغذ حک می‌شود. آنچه که در نهایت اتفاق می‌افتد خارج شدن کاغذ توسط غلطک خروجی و دسترسی کاربر به کاغذ است.

در اغلب موارد تعویض هیتر دستگاه فتوکپی از طریق کد های اعلام شده در نمایشگر دستگاه کپی به کاربر هشدار داده می شود. همان طور که پیش تر اشاره کردیم در صورت مشاهده ی خطوط اضافه بر روی برگه نیز لازم است هیتر دستگاه کپی را تعویض نمایید. 

با این تفاسیر، بدیهی است هر گونه خرابی و ناکارامدی در هیتر منجر به کاهش کیفیت چاپ و بروز اشکال در عملکرد دستگاه کپی می‌گردد. خرابی هیتر نشانه‌هایی دارد که در صورت مشاهده آنها می‌توان تعمیر هیتر دستگاه کپی را در دستور کار قرار داد. در بخش‌های آتی برخی از نشانه‌های خرابی هیتر دستگاه کپی شرح داده خواهد شد.

برای تشخیص خرابی هیتر دستگاه کپی می‌توان به نشانه‌ها و اشکالات مشاهده شده در دستگاه کپی دقت کرد. برخی از خطاها و نشانه‌هایی که می‌توانند دال بر خرابی هیتر باشند عبارتند از: پاک شدن تصویر و یا از بین رفتن و یا پاک شدن تونر کاغذ، کثیفی کپی انجام شده توسط دستگاه، نمایش پیغام ERROR بر روی پنل دستگاه کپی و آماده به کار نشدن دستگاه، چروک شدن کاغذ در دستگاه کپی (چروک شدن به صورت طولی و به شکل بالا و پایین)، کنده شدن و یا خط افتادن روی تفلون و پرس و در نهایت کثیفی سینی ورودی هیتر و نیز ناخنک ها (که این مورد سبب گیر کردن کاغذ در دستگاه نیز می‌گردد).

در صورت مشاهده هر یک از این نشانه‌ها توصیه می‌شود هیتر دستگاه بررسی شده و با توجه به نوع اشکال پیش آمده در آن جهت تعویض یا تعمیر هیتر دستگاه کپی اقدام شود. 

برای سفارش میتوانید با مجموعه ما تماس بگیرید!

021-88912035

شنبه تا چهارشنبه 9 صبح الی 8 شب و پنجشنبه ها از 9 صبح الی 3 عصر آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستیم.

آدرس سایت ما : http://digicartridge.com

All comments