نکات مهم درباره کارتریج

نکات مهم درباره کارتریج

نکات مهم درباره کارتریج

یکی از دستگاه هایی که امروزه در همه ی سازمان و اداره ها می توان پیداکرد ، پرینتر و یا دستگاه چاپ است که می توانیم آنهارا بر اساس نوع کارایی به بخش های مختلفی تقسیم بندی کنیم . اما متاسفانه بیشترکاربرها هنگام خریداری این نوع دستگاه ها توجه زیادی به مناسب بودن آن با نوع نیازشان ندارند  و این موردباعث می شود تا غالبا دستگاه های خریداری شده با توجه به نوع کاری که قرار است انجام بدهد چندان برایشان به صرفه نباشد.

شاید نام فوتر اسمارت(هوشمند) به گوشتان خورده باشد . برخی از پرینترهای پیشنهاد شده توسط فروشندگان مخصوص کارهای عکاسی و گرافیکی می باشند که معمولا این دستگاه ها جوهرافشان بوده و با فوتر اسمارت معرفی می گردند . ثابت شده است که استفاده از این دستگاه ها برای مصارف اداری در سازمان ها و ارگان هایی که نیاز به حجم چاپ بالایی دارند به صرفه و منطقی نیستند و برعکس . برخی دیگر از چاپگرها  نیز معمولا برای کارهای دفتری یا اداری توصیه می شوند و همانطورکه که از اسم آنها پیداست به نام آفیس جت معرفی و به بازار عرضه شده اند . این مجموع از چاپگرها برای مصارف داخل دفتر طراحی شده و در غالب All – In – One  و یا دستگاه های چند کاره به کاربرها معرفی می شود . این چاپگرها از چند دستگاه مختلف مثل چاپگر ، اسکنر ، کپی و فکس همه در یک دستگاه بهره می برند . این دستگاه ها در عین حال فضای کمتری را اشغال میکنند و نسبت به چهار دستگاه جدا کم هزینه تر و ارزان تر می باشند . در این میان Deskjet  ها را باید مثال زد که به وفور در بازار می توان آنها را مشاهده کرد . Deskjet  ها دستگاه هایی تک کاره بوده و خرید آنها  همانطور که از نام آنها پیداست برای کاربرهایی که معمولا به دنبال چاپ در تعداد کم و برای فضاهای کوچک مانند روی میز کار هستند ، توصیه می شوند .

نکته مهم دیگری که حتما باید در هنگام خرید پرینترها همواره مورد نظر داشته باشم ، نوع موارد مصرفی آنهاست که باگذشت زمان می تواند هزینه های دستگاه را تحت تاثیر خود قرار دهد .

همه ی کارتریج های لیزری دارای 2 بخش اصلی تونر و درام هستند . گاهی این دو قسمت  در برخی از دستگاه ها در یک کارتریج و دربعضی دیگر بصورت جدا از هم یعنی هر کدام در یک کارتریج مورد استفاده قرار می گیرند . در مورد کارتریج های جوهر افشان نیز به همین شکل می باشد . در بعضی از دستگاه ها جوهر و هد هر دو در یک کارتریج و دربعضی دیگر بصورت جدا از میباشند . لازم به ذکر است بدانید وجود چهار رنگ اصلی مشکی ، آبی ، قرمز و زرد در همه ی چاپگرهای رنگی ضروری است و همه ی رنگ های دیگر از تلفیق این چهار رنگ تشکیل میشود . این چهار رنگ در بعضی از چاپگرها داخل دو کارتریج هستند یعنی یک کارتریج رنگی که شامل هر سه رنگ آبی ، قرمز ، زرد می باشد در کنار یک کارتریج مشکی مورد استفاده قرار می گیرد .

در این کارتریج ها ، هد معمولا روی خود کارتریج قرار دارد . در بعضی دیگر از چاپگرها این چهار رنگ داخل چهار کارتریج جدا از هم  مورد استفاده قرار می گیرد یعنی هر رنگ در یک کارتریج جدا تعبیه شده است . در این مدل چاپگرها  هد از کارتریج جدا می باشد . برخی از چاپگرها نیز دارای شش کارتریج هستند که علاوه بر چهار رنگ اصلی از دو رنگ اصطلاحا فوتر نیز استفاده می کنند . این دو رنگ همان آبی و قرمز کم رنگ میباشد که در اصطلاح تحت عنوان فوتر سیان (Cyan) و فوتر مجنتا (Magenta) نامیده می شوند . این چاپگرها  معمولا برای مصارف عکاسی و .. میباشد.

در واقع با توجه به میزان جوهر یا تونر موجود در کارتریج  قدرت چاپ کارتریج برحسب تعداد صفحه درون این چیپ ها تعریف شده است که همزمان با پایین آمدن سطح جوهر یا تونر  در داخل کارتریج مقدار صفحه های تعریف شده در این چیپ ها نیز کاهش پیدا میکند و در آخر پیغام Error از کارتریج به چاپگر و از چاپگر به رایانه ، توسط همین چیپ ارسال می شود . این چرخه نیز در کارتریج های مختلف تفاوت دارد .

یعنی در بعضی از کارتریج ها چه جوهری و چه لیزری این تراشه بعد از شارژ هم قابل استفاده می باشد و غالبا نقش کنتور را ایفا می نماید و نیازی به عوض کردن آن نمیباشد . ولی در بعضی دیگر از کارتریج ها مانند کارتریج چاپگرهای لیزری رنگی این تراشه باید بعد از شارژ عوض شود در غیراینصورت دستگاه کارتریج شارژ شده را شناسایی نمیکند

به موارد مصرفی در چاپگرهای جوهرافشان ، جوهر و در پرینترهای لیزری پودر و یا اصطلاحا تونر می گویند .محفظه ای که تونر و جوهر در آن قرار می گیرد ، کارتریج می گویند .در چاپگرهای جوهرافشان دستور چاپ توسط جوهر و بوسیله هد کارتریج روی کاغذ انتقال میابد ولی در چاپگرهای لیزری انتقال دستور چاپ روی کاغذ بوسیله پودر و یا همان تونر و بوسیله درام کارتریج انجام میشود . در نتیجه هد و درام به ترتیب ، در کارتریج های جوهری و لیزری وظیفه منتقل کردن  اطلاعات و چاپ آنها روی کاغذ را بوسیله مواد مصرفی برعهده دارند .

تعداد تونر نیز در چاپگرهای لیزری به همین صورت است و با چهار رنگ اصلی در قالب کارتریج مورد استفاده قرار می گیرند  ولی ممکن است در بعضی از دستگاه ها قسمت درام بصورت یک کیت جدا به عنوان درام کیت و جدا از کارتریج قرار گرفته باشد . در این نوع چاپگرها  تونر در کارتریج های جدا و درام هم در یک کارتریج مجزای دیگر طراحی شده است . این در حالتی است که ممکن است در بعضی دیگر از انواع چاپگرهای لیزری تونر و درام هردو در یک کارتریج قرار گرفته باشند . در چاپگرهای لیزری مشکی نیز از یک کارتریج مشکی استفاده می شود که معمولا تونر و درام در این مدل از دستگاه ها هر دو در یک کارتریج قرار گرفته اند .در بعضی از کارتریج های جوهری و لیزری بخشی به نام  چیپ وجود دارد که وظیفه آن اعلام مقدار مواد مصرفی یعنی جوهر یا تونر را داخل کارتریج برای چاپگر بر عهده دارند .

در پرینتر های جوهری هزینه بالای مواد مصرفی با توجه به قیمت بالای کارتریج های جوهرافشان و تعداد کم چاپ ، ممکن است کاربرهایی را با مشکل روبه رو کند . این نکته  هایی است که باید همواره مورد توجه قرار گیرد و بیشتر مصرف کننده های این نوع چاپگرها از آن گله مند می باشند . چرا که در هنگام خرید قیمت پایین این دستگاه ها را مد نظر قرار می دهند و توجهی به نوع کاربری و قیمت مواد مصرفی آن ندارند .

در برخی از این موردها دیده می شود که بعضا خرید مجدد کارتریج های جوهری ، با قیمت خود پرینتر برابر بوده و بسیاری از کاربران معمولا بجای خرید کارتریج ، چاپگر قبلی خود را کنار گذاشته و یک چاپگر جدید خریداری می نمایند تا بتوانند از کارتریج دستگاه جدید استفاده کنند . این نکته ممکن است باعث نارضایتی خریدار از کالا و فروشنده شود .

اما بعضی دیگر توجهی به قیمت اولیه دستگاه ندارند و معیار انتخاب خود را ، نوع کار و هزینه نگهداری مواد مصرفی قرار می دهند . به عنوان مثال دائم الشارژ بودن کارتریج دستگاه و نیاز نداشتن به استفاده از کارتریج جدید و تعداد بالای چاپ با توجه به قیمت پایانی کارتریج ، مواردی میباشند که توجه این دسته از افراد را به خود جلب میکند و با توجه به قیمت بالای این نوع از دستگاه ها با استقبال بیشتری از طرف کاربرها روبرو می شوند . اما نکته مهم اینجاست که این گروه از مصرف کنندها در طول زمان با هزینه های کمتری نسبت به پرینتر های ارزان قیمت روبرو می شوند . از جمله این پرینتر ها می توان به سری Laserjet های اچ پی اشاره نمود که در بعضی از مدل های آن تا 15000 برگ را چاپ میکنند و با هزینه خیلی کم  تری نسبت به خرید کارتریج جدید می توان آنها را شارژ کرد .

شیوه صحیح استفاده از چاپگر و مواد مصرفی داخل آن با توجه به مکانیزم دستگاه نیز کمک به سزایی به کم شدن هزینه های نگهداری مواد مصرفی خواهد کرد . به عنوان مثال اگر از یک چاپگر جوهر افشان استفاده می کنید و زمان زیادی است که با چاپگر خود کار نکرده اید ، بهتر است بدانید که بیشترین صدمه را به کارتریج های درون دستگاه وارد کرده اید . این همیشه مورد توجه خود قرار دهید که بلااستفاده ماندن کارتریج این چاپگرهای جوهری از میلیون ها نازل جوهری که حتی با چشم غیر مسلح نیز غیرقابل دیدن است تشکیل شده و جوهر خشک شده درون هد سبب از بین رفتن این نازل ها  و بعضا خراب شدن کامل هد می شود . در این حالت معمولا گفته می شود که هد دستگاه سوخته است ولی در واقع این شما هستید که سبب خشک شدن جوهر و بسته شدن نازل ها شده اید .
در بعضی اوقات  این کم کاری توسط کاربر بر گردن نوسانات برق می افتد و به اینصورت گفته می شود که نوسان برق باعث سوختگی هد و از بین رفتن نازل ها می گردد که مسئله ای  بی اساس و اشتباه می باشد .

برخی از کاربرها زمان استفاده از کاغذ در چاپگر های لیزری توجهی به پسماند های لا به لای کاغذ ها  ندارند . در بعضی موارد دیده شده که حتی سوزن منگنه لا به لای کاغذهای دسته شده در داخل چاپگر ، سبب پارگی فیلم فیوزینگ و خط افتادن درام کارتریج می شود . درام نیز به خاطر شکل ظاهری و حالت لوله ای مانندی که دارد خط و خش ناشی از اینگونه بی توجهی ها را بر روی کاغذ تکرار می کند . لازم به ذکر است که درام داخل کارتریج قرار گرفته و همواره روی کاغذ می چرخد . برخی اوقات استفاده از کاغذ های نامناسب و زبر به خاطر قیمت پایینی که  این نوع کاغذ ها دارند ، سبب از بین رفتن زود هنگام درام در کارتریج های لیزری می شود و هزینه بالاتری را نسبت به تهیه کاغذ مناسب و با کیفیت را دارد . 

این کاربرها باید این مسئله را همواره مد نظر قرار دهند که خرید هد برای چاپگرهای جوهر افشان در بعضی  از مدل ها هم قیمت با خود پرینتر میباشند . عده ای از کاربرها مدعی می شوند که درام دستگاه سوخته است در هنگامی که درام در چاپگرهای لیزری و هد در چاپگرهای جوهری به هیچ عنوان نمی سوزد بلکه بخاطر استفاده نا درست مصرف کننده سریعتر از موعد مقرر ، خراب شده و باید گفت که هرگونه نوسان برق و اختلالات الکتریکی در این مورد بی تاثیر است و دخیل نمیباشد . آشنا بودن با این نکات و این که کدام چاپگر ها دارای چه ویزگی هایی هستند ، کمک به سزایی به کاربرها در زمان خرید کرده و از لحاظ هزینه مواد مصرفی و نگهداری چاپگر بسیار مهم خواهند بود.

در چاپگرهای جوهری همچنین اگر زمان جازدن کارتریج در کیت درون دستگاه مراقب سوزن های داخل چاپگر و تراشه  طلایی رنگ روی کارتریج نباشید ، ممکن است سبب پاره شدن مدارها و قطع ارتباط چاپگر و کارتریج شوید که این مورد نیز در بعضی موردها به عنوان سوختگی هد گفته می شودد که البته همانطور که گفته شد اشتباه است . پس این شما میباشید که هزینه دستگاه خود را تعیین می کنید.

این ایراد درچاپگرهای لیزری به خاطر استفاده از تونر یا همان پودر برطرف شده ولی این گروه از دستگاه ها هم نگهداری خاص  به خود را دارد. به عنوان مثال اگر کارتریج پرینترهای لیزری در تماس رطوبت قرار گیرد سبب آسیب پذیری تونر درون آنها شده و در این زمان پودر درون کارتریج گوله شده و بعد از گذشت زمان مانند سنگ خشک می شود . این امر سبب می شود تا قطعه های داخلی کارتریج از قبیل چرخ دنده ها ، اتصالات ، فوم رول , مگنت و در آخر درام از حرکت  بازبه ایستد و  اصولا قفل کنند . در این صورت به قطعه های درونی چاپگر صدمه جدی وارد می شود ، زیرا این چاپگر است که چرخدنده های کارتریج را درگیر کرده و به چرخش در می آورد .

استفاده بیشتر از حد توان تعریف شده در چاپگر ها  از نظر مقدار چاپ ماهیانه پشت سر هم و در یک روز موجب می شود تا قطعات مصرف شده دستگاه از قبیل پد و پیکاپ ، کاغذکش ، هیتر ، فیوزینگ و درام کارتریج دچار آسیب های جدی شود . به عنوان مثال برای چاپگری که توان چاپ ماهیانه 3000 برگ را دارد و روزانه می تواند 100 برگ پرینت بگیرد نمی توان دستور چاپ 300 برگ پشت سر هم را در طول یک روز صادر کرد .یکی دیگر از عامل هایی که سبب آسیب دیدگی در چاپگرهای جوهرافشان می شود ، نصب کردن تانک جوهر روی چاپگر  است . در این حالت جوهری که بصورت لیتری توسط شخص مصرف کننده تهیه شده و داخل تانک ریخته می شود اگر با هوا مخلوط شده و پشت نازل ها منتقل گردد ، باعث سوختن هد چاپگر شده و کاربر را با هزینه تقریبا بالایی روبه رو خواهد کرد . در صورتی که بیشتر مصرف کنندهای این گونه از چاپگر ها که معمولا کار عکاسی را انجام می دهند ، این کار را انجام میدهند تا مصرف جوهر آنها کم تر شود .

برای سفارش میتوانید با مجموعه ما تماس بگیرید!

021-88912035

شنبه تا چهارشنبه 9 صبح الی 8 شب و پنجشنبه ها از 9 صبح الی 3 عصر آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستیم.

آدرس سایت ما : http://digicartridge.com

 

All comments