نحوه کالیبره کردن پرینتر سه بعدی

نحوه کالیبره کردن پرینتر سه بعدی

نحوه کالیبره کردن پرینتر سه بعدی

مسائل مهمی پیرامون پرینترهای سه بعدی وجود دارد که باید مورد توجه قرار بگیرند. از جمله می توان به مواد مصرفی پرینتر سه بعدی و نرم افزار پرینتر سه بعدی اشاره نمود.

در چند سال اخیر، تکنولوژی چاپ سه بعدی به صورت چشمگیری پیشرفت کرده و در حوزه های مختلف صنعت، هنر، پزشکی و حتی زندگی روزمره انسان ها به کار گرفته می شود.

برای این کار ابتدا باید از تراز بودن صفحه در چاپگر سه بعدی اطمینان حاصل کنید. بنابراین با استفاده از یک تراز، صفحه را یک بار در راستای محور X و یک بار در راستای محور Y تست کنید.

کالیبره کردن پرینترهای سه بعدی نیز یکی از آیتم های مهم در رابطه با این چاپگرها می باشد. کالیبره کردن پرینتر سه بعدی از ابتدای پیدایش این فناوری مورد توجه بوده و با گذشت زمان اهمیت خود را حفظ کرده است.

کالیبره کردن یا کالیبراسیون به کنتزل صحت و دقت پارامترهای مترولوژیکی گفته می شود. در ادامه به آموزش نحوه کالیبره کردن پرینتر سه بعدی به صورت دستی می پردازیم.

بعد از تراز کردن بهتر است تمام پیچ های زیر صفحه را تا انتها ببندید. چنانچه باز هم متوجه شدید که صفحه تراز نیست با چرخاندن lead screwها این کار را انجام دهید.

سپس با گزینه Home all محورها را در حالت صفر قرار داده و با گزینه disable stepper تمامی استپ های موتور چاپگر را آزاد کنید تا بتوانید اکسترودر را به صورت دستی حرکت دهید.

1.کالیبره سازی پرینتر ها به صورت دستی

در این روش معمولا در زیر سینی چاپ پرینتر 3 تا 8 پیچ قرار میدهند .در این روش میبایست قبل از چاپ به وسیله یک وسیله که ضخامتش حدود 300 میکرون باشد با تنظیم کردن پیچ ها سینی پرینتر را کالیبره کرد.این وسیله میتواند یک برگه a4 هم باشد. طرز کار به این صورت است که محور زد پرینتر را home میکنیم . سپس به صورت دستی نازل را هر 4 گوشه و مرکز سینی میبریم و در همه قسمت ها برگه را بین نازل و سینی میگذاریم .و با تنظیم کردن پیچ های زیر سینی در قسمت مورد نظر به صورتی که که برگه نه خیلی رها باشد و نه خیلی درگیر پرینتر سه بعدی را در کالیبره میکنیم. کالیبره کردن به صورت دستی مزایا و معایبی نیز دارد. از مزایای مهم آن میتوانیم به دقت نسبتا بالا نسبت به کالیبره کردن اتوماتیک اشاره داشت و از وقت گیر بودن این کار میتوان از معایب آن یاد کرد.

2.روش کالیبره سازی پرینتر سه بعدی به صورت اتوماتیک

در این روش از کالیبره کردن پرینتر توسط یک قطعه سخت افزاری و به صورت خودکار کالیبره میشود، در این روش از کالیبره کردن خودکار پرینتر سه بعدی این قابلیت را دارد که قبل از شروع عملیات پرینت هر قطعه به دستگاه فرمان بدهید که خودش را کالیبره کند . روند کاری در این روش به این صورت است که نازل خودش به صورت خودکار این امکان را دارد که قسمت های مختلف را کالیبره کند. البته برای این کار باید یک بار نازل را برای کالیبره کردن اتوماتیک تنظیم کنید.

اگر میخواهید قطعه پرینت سه بعدی شده دقت و تمیزی بیشتری داشته باشد از روش کالیبره کردن دستی استفاده کنید و زیرا هم دقیق تر میباشد هم به دستگاه شما فشار کمتری وارد میکند.

توجه نمایید که در این حالت باید فاصله بین نازل و صفحه بسیار کم بوده و فقط به اندازه قراردادن یک برگ کاغذ باشد. در صورت لزوم می توانید این فاصله را با حرکت دادن پیچ های زیر صفحه تنظیم کنید.

همچنین اگر فاصله میان نازل و صفحه بسیار زیاد باشد، طوری که حتی با باز کردن پیچ های زیر صفحه نیز از بین نرود باید End stop محور Z را بالا بیاورید. به این ترتیب پرینت سه بعدی شما کالیبره شده است.

نکته: اگر بعد از زدن Home all به دلیل کم بودن فاصله صفحه تحت فشار قرار گیرد، باید End stop محور Z را کمی پایین بیاورید.

برای سفارش میتوانید با مجموعه ما تماس بگیرید!

021-88912035

شنبه تا چهارشنبه 9 صبح الی 8 شب و پنجشنبه ها از 9 صبح الی 3 عصر آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستیم.

آدرس سایت ما : http://digicartridge.com

All comments