مین برد فتوکپی چیست

مین برد فتوکپی چیست

مین برد فتوکپی چیست؟

یکی از قطعات دستگاه کپی برادر که امکان بروز خطا و اختلال در آن وجود دارد، مین برد است. این بخش ، همانند سایر مین بردها، وظیفه پردازش تمامی عملیات انجام شده توسط دستگاه را برعهده دارد. در ارتباط با دستگاه‌های فتوکپی، وظیفه مین برد آن است که پس از پردازش اطلاعات درباره نحوه ایجاد خروجی تصمیم می گیرد.

بروز اختلال در این قطعه، عملکرد سایر نقاط دستگاه را تحت الشعاع قرار می دهد؛ از همین روست که اختلالات ایجاد شده در آن می بایست در اسرع وقت مرتفع شود.

مین برد که با عناوین بُردِ مادر یا مادر بورد یا برد اصلی (Main board or Motherboard)‏  نیز از آن یاد میشود . مداری الکتریکی میباشد که قسمت های  مختلف رایانه مانند واحد سی پی یو، رم و کارت گرافیک و …. بر روی آن سوار شده است. همچنین محلی است برای قرارگیری قطعات بسیار کاربردی و مهم دیجیتالی نظیر بایوس (BIOS) . ظاهر مادر بورد به این شکل است که تعدادی مقاومت، آی سی، خازن، دیود و ترانزیستور بر روی یک صفحه بزرگ نصب شده‌اند. جنس این صفحه از سیلیسیم و چوب می باشد.  روی مین برد تعدادی خط رنگی وجود دارد که وظیفه آنها اتصال قطعات به یکدیگر را به عهده دارند. این خطوط رنگی را در اصطلاح bus  می نامند.

به تراشه سوپر آی/اُ همراه با دو تراشه دیگر که پل شمالی و پل جنوبی نام دارند، چیپ ست مین بورد میگویند. در واقع چیپ ست میتواند مبنای خوبی برای مقایسه مادربوردها باشد. از معروف ترین چیپ ست هایی که امروز در مادر برد ها موجود می باشند می توان به ،  اینتل (Intel)، اِی‌ام‌دی (AMD) ، و یا (VIA)  اشاره نمود.

همان گونه که اشاره نمودیم ، مادربورد یا مین بورد را میتوان اصلی ترین بخش یک رایانه به شمار آورد. وظیفه مین برد کنترل پردازشگر مرکزی و ارتباط دادن آن با قسمت‌های دیگر است. در واقع میتوان گفت مادربورد برای کل کامپیوتر، زیربنا و پایه ی اطلاعات و قدرت به شمار می آید.

یک حافظه‌ محدود و فقط خواندنی به نام سی موس(CMOS) نیز در مین بورد وجود دارد که وظیفه نگهداری اطلاعات فنی اجزای سخت افزاری و الکترونیکی سیستم را بر عهده دارد. زمانی که سیستم در حال بوت شدن است، این حافظه، با هدف شناخته شدن و هماهنگی کامل تمام اجزای سخت افزاری، اطلاعات حیاتی و تکنیکی لازم را درباره کامپیوتر به سیستم می‌دهد.

از دیگر قطعات مین برد می توان به بایوس (Bios Battery) اشاره نمود  که یک باتری روی مادر برد است . وظیفه این هنگامی که  سیستم خاموش است، این باتری جهت نگهداری و محاسبه زمان و تاریخ سیستم، تغذیه مادر برد را بر عهده دارد .

برای سفارش میتوانید با مجموعه ما تماس بگیرید!

021-88912035

شنبه تا چهارشنبه 9 صبح الی 8 شب و پنجشنبه ها از 9 صبح الی 3 عصر آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستیم.

آدرس سایت ما : http://digicartridge.com

All comments