قطعات داخل کارتریج

قطعات داخل کارتریج

قطعات داخل کارتریج

تیغه همزن

زمانی که کارتریج در پرینتر بلا استفاده می‌ماند، تونر ته نشین می‌شود. ذرات تونر وزن دارند. از این رو نیرویی که هوا از بیرون بر آن‌ها وارد می‌کند باعث می‌شود که این ذرات بالا و پایین حرکت کنند. در حین عملیات چاپ، برای امکان حرکت آزادانه تونر، وجود گردش هوا درون محفظه ضروری است. کارتریج‌ها برای پراکنده سازی مناسب تونر، شامل تیغه‌های همزن‌ها بوده و موجب می‌شوند تا تونر در طول روند چاپ به صورت آزادانه درون کارتریج حرکت کند.
در این حین، دستگاه HP از بیرون هیچ لرزشی را نشان نمی‌دهد. بعد از اینکه گزینه "پرینت" را انتخاب می‌کنید، تونرهای ته نشین شده در واحد ظاهر کننده، بهم زده می‌شود و به سمت غلتک های ظاهرکننده منتقل می‌شوند تا تحت فشار هوا قرار گرفته و شارژ شوند. تعمیرکنندگان و سازندگان معمولا دوباره تیغه‌های همزن را تعمیر کرده و استفاده می کنند. تیغه های همزن در طول زمان کند می‌شوند و یا قابلیت چرخش خود را از دست می‌دهند و این باعث می‌شود که تونر بلااستفاده درون مخزن باقی بماند.
 

تیغه ظاهر کننده (Doctor Blade)

تیغه ظاهر کننده با نام مستعار: تیغه دکتر – Doctor Blade
از آنجا که تونر درون غلتک ظاهر کننده جمع آوری می‌شود، تونر از تیغه‌های ظاهر کننده که موجب می‌شود تونر تا ارتفاع مناسبی پراکنده شود، عبور می‌کند. در طول این روند، قبل از آنکه تونر به قسمت OPC درام برسد، باردار می‌شود. با چرخش تیغه‌ها، تونر در مخزن ترکیب شده و با مالیده شدن توسط تیغه‌های ظاهر کننده، تونر شارژ می‌شود.
 این فرآیند شارژ کردن تونر tirbo – charging نامیده می‌شود. tirbo – charging  نوعی از شارژ است که از اصطکاک ناشی از مالیده شدن دو ماده روی هم تولید می‌شود.
در دستگاه‌های سریعتر، این نکته مهم است که تونر بتواند به سرعت و به صورت یکنواخت شارژ شود تا بتواند اولین صفحه پرینت را به سرعت تولید کند. سپس صفحات بعدی پشت سرهم چاپ شوند. تونر به عنوان یک روان کننده برای جلوگیری از تولید خط خطی یا رگه، نویز و یا نقص‌های دیگر بر روی تیغه ظاهر کننده عمل می‌کند.
استفاده مجدد از تیغه ممکن است موجب بروز نقص‌هایی شود. به عنوان مثال خط‌های سفید رنگی که به خاطر یک تیغه فرسوده و کثیف که در زیر تیغه باقی مانده است، تولید شود. همچنین ممکن است تیغه منحرف شده و یا چرخش مرتب خود را از دست دهد. این نقص موجب می‌شود تا یک طرف صفحه از طرف دیگر آن تیره‌تر چاپ شود.

مخزن تونر

تونر که به صورت پودر می‌باشد درون یک مخزن ذخیره می‌شود. برای پرینتر لیزری تک کاره HP مخزن تونر به صورت مجزا وجود ندارد. در واقع این قسمت واحدی از کارتریج است که منجر به عملکرد قابل اعتماد و مداوم تمام دستگاه‌ها می‌شود.
ویژگی‌های تونر منحصر به فرد و علمی هستند. به عنوان نمونه مخلوط شدن یک تونر باید با سرعت پرینتر، درجه حرارت ترکیب شدن و نیز شرایط شارژ تونر سازگار باشد. پودر تونر اصلی HP منحصرا در دستگاه های HP وجود دارد و در بازار به صورت جداگانه در دسترس نیست. رقبای شرکت HP در بازار به دنبال تولید تونر HP با خواص فیزیکی و شیمیایی مشابه هستند. تونرهای غیر از کارتریج‌های HP نمی‌توانند به درستی شارژ شوند و معمولا به صورت کمتر یا بیشتر از تونر اصلی کارتریج شارژ می‌شوند. این بدان معناست که میزان تونر روی صفحه، یا بیش از حد و یا خیلی کم خواهد بود. در نتیجه کیفیت پرینت کاهش خواهد یافت.

غلتک ظاهرکننده (Mag Roller Or Mag Sleeve)

غلتک ظاهرکننده با نام مستعار: غلتک کلاغی یا آستین کلاغی – Mag Roller Or Mag Sleeve
این غلتک دارای آستین مغناطیسی است که ذرات تونر را بر روی سطح آن جذب می‌کند و آنها را به سمت OPC منتقل می‌کند. مقدار تونر در غلتک توسط تیغه ظاهر کننده کنترل می‌شود. این تیغه از فشار برای ثابت نگه داشتن مقدار تونر استفاده کرده و باعث می‌شود بار ساکن روی تونر تولید شود. با چرخش غلتک ظاهر کننده، تونر به سمت OPC هل داده می‌شود.
در طول غلتک و اطراف چرخ دنده ها یک لایه نازک برای جلوگیری از نشت تونر استفاده شده است. این لایه به صورت عادی قابل جایگزینی نبوده و به راحتی در طول مرحله بازسازی آسیب می‌بیند. این امر موجب نشت تونر می‌شود. پوشش بیرونی غلتک به راحتی می‌تواند آسیب ببیند. بنابراین اگر در طول روند بازسازی جایگزین شوند و یا اگر تیغه‌ها منحرف شوند (چرخش درست نداشته باشند) می‌تواند موجب نقص‌های مختلف و تکراری در پرینتها شوند

رسانای ذاتی تصویر یا درام تصویر (OPC)

رسانای ذاتی تصویر با نام مستعار : OPC یا درام تصویر
OPC درام یک استوانه آلومینیومی با جداره نازک است که با مواد هادی نور رنگی پوشانده شده است. لیزر به سطح OPC تابیده می‌شود و در هر بار یک خط از تصویر را تولید می‌کند. سپس ذرات تونر از سطح OPC توسط غلتک انتقال به صفحه کاغذ منتقل می‌شوند. ( این روند نمایش داده نمی‌شود – این بخش در داخل پرینتر است و نه در داخل کارتریج ) در طی این روند بارهای مثبت بر روی سطح صفحه اعمال می‌شود که تونر باردار شده به صورت منفی موجود در OPC را به سمت خود جذب کرده و یک تصویر را بر روی صفحه چاپ می‌کند. در این صورت تصویر تونر  الکترواستاتیکی بر روی صفحه تولید می‌شود و سپس به واحد فیوزینگ ( اعمال گرما ) درون چاپگر منتقل می‌شود. در این قسمت تونر موجود روی کاغذ با اعمال گرما و فشار به صورت ثابت و دائمی در می‌آید. OPC ها ( و نیز سایر اجزای کارتریج نظیر تونر، غلتک ظاهر کننده، تیغه پاک کن ) برای کار بر روی پرینترهای لیزری طراحی شده‌اند.
یک درام تولید شده در بیرون ( توسط سایر شرکت ها ) نمی‌تواند با سایر اجزای سیستم منطبق شود. درام تصویر دست دوم نیز می‌تواند مشکلاتی نظیر داشتن خش بر روی سطح داشته باشد. و یا ممکن است ضخامت لایه پوششی درام ساییده شده باشد. درام‌های تصویر، دوام الکتریکی و مکانیکی محدود داشته و طول عمر مشخصی دارند. درام‌های فرسوده، تونر کمتری را برای یک تصویر جمع‌آوری کرده و در نتیجه کیفیت تصویر نهایی کاهش خواهد یافت.

غلتک اولیه شارژ (PCR)

غلتک اولیه شارژ با نام مستعار : PCR
این غلتک چند لایه، یک بار یکنواخت را بر روی OPC درام اعمال می‌کند تا درام را برای دریافت تصویر جدید آماده کند. استفاده مجدد از PCRها معمولا موجب شارژ غیریکنواخت شده و یا آسیب می‌بینند. در نتیجه نمی‌توانند OPC درام را به طور کامل شارژ کنند. به طور مشابه PCRهای جدید موجود در بازار و حتی سازگار با کارتریج نمی‌توانند دقیقا با درام تطبیق شوند. نقص در PCR ها برابر است با نقص در صفحه چاپ شده.

مخزن ضایعات

ذرات تونر باقی مانده در پشت OPC و نیز باقی مانده در طول انتقال پس از اینکه توسط تیغه‌های پاک کننده جمع‌آوری شدند به مخزن ضایعات منتقل می‌شوند. لایه‌های نازکی برای جلوگیری از نشت تونر درون مخزن ضایعات استفاده می‌شود. در طول روند بازسازی، این لایه‌ها معمولا به راحتی آسیب می‌بیند و در نهایت منجر به نشت تونر می‌شود. در طی روند آماده سازی ساخت یا تعمیر کارتریج جدید، ممکن است مخزن تونر بیش از حد پر شود و موجب اتلاف بیشتر تونر نسبت به محصول اصلی ([1] OEM) شود.

در نتیجه مخزن ضایعات تونر می‌تواند به اندازه ظرفیت قبلی کارتریج پر شود. این امر باعث آسیب دیدن پرینتر و بروز نقص در چاپ و نیز نشت تونر می‌شود. همچنین ممکن است تونر نامرغوب منتقل شود و تونر اضافه موجود بر روی OPC، موجب خراشیده شدن سطح آن شود. در نتیجه مخزن ضایعات زودتر از موعد مقرر از مواد زائد تونر پر خواهد شد.

تیغه پاک کننده (برف پاک کن)

تیغه پاک کننده با نام مستعار: برف پاک کن
پس از اینکه تصویر به صفحه منتقل شد، تیغه پاک کننده به OPC تماس پیدا کرده و هر تونر، گرد و غبار و الیاف کاغذ باقی مانده بر روی درام را پاک می‌کند. همواره مقدار کمی از تونر بر روی درام تصویر باقی می‌ماند.
برای جلوگیری از آسیب دیدن OPC ، تونر به عنوان یک روان کننده بر روی تیغه های پاک کننده عمل می‌کند. برای تمیز کردن کامل داخل کارتریج در طول بازسازی، لازم است تیغه ها خارج شده و تمیز شوند و یا اینکه با تیغه های نو جایگزین شوند. سر هم سازی درست، کار بسیار دشواری بوده و قرار گیری درست تیغه ها نسبت به OPC برای عملکرد تصویربرداری حیاتی است.
سازندگان و تعمیر کنندگان کارتریج برای جلوگیری از اصطکاک، مقادیر زیادی گریس خشک به تیغه پاک کننده و OPC اضافه می کنند. این روان کننده‌ها ممکن است بعدها شل شوند و باعث بروز نقص‌هایی در چاپ شوند.

برای سفارش میتوانید با مجموعه ما تماس بگیرید!

021-88912035

شنبه تا چهارشنبه 9 صبح الی 8 شب و پنجشنبه ها از 9 صبح الی 3 عصر آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستیم.

آدرس سایت ما : http://digicartridge.com

All comments